Ekonomi Nedir ?

Hesap Numarası Nedir?

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

İçindekiler

Hesap Numarası Nedir 2021?

Hesap numarası, bir bankadan açılan vadeli veya vadesiz hesap sonrası bu hesabı temsilen müşteri adına oluşturulan bir numaradır.

Her Müşterinin Hesap Numarası Var mıdır?

Bir kişinin hesap numarasına sahip olabilmesi için herhangi bir bankada hesabının bulunması gerekmektedir. Vadeli veya vadesiz olmak üzere herhangi bir hesabı bulunmayan banka müşterilerinin hesap numarası bulunmaz. Bazı kişiler bankalardan hesap açtırmadan yalnızca kredi kartı kullanabilirler. Bu kişiler için banka tarafından hesap numarası oluşturulmaz.

Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Hesap numarası, söz konusu hesabı temsilen oluşturulmuş bir numaradır. Bu numara vasıtası ile ilgili hesaba ait tüm detaylar öğrenilebilir. Bunun için hesap sahibi kişi, müşteri hizmetlerini arayabilir veya bankanın herhangi bir şubesine giderek hesap numarası ile çeşitli işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca internet bankacılığı kullanımı da hesap numarası ile gerçekleştirilebilir.

Hesap numarası ile yapılan en önemli işlemlerden biri de bir para transfer işlemi olan havale işleminin gerçekleştirilmesidir.

Hesap Numarası ile İnternetten Alışveriş Yapılabilir mi?

Hesap numarası ile internet üzerinden alışveriş yapabilmek mümkün değildir. Hesap numarası, hesabı temsilen oluşturulmuş bir numaradır. İnternetten hesap aracılığı ile değil kredi kartı aracılığı ile alışveriş yapılabilir. Bunun için kredi kartının 16 hanelik kart numarası, son kullanma tarihi, kart üzerinde yazan isim-soy isim ve kartın arka yüzeyinde yazan 3 haneli güvenlik kodu gerekmektedir.

Hesap Numarası ile Nasıl Havale Yapılır?

Hesap numarası ile aynı bankanın hesapları arasında para transfer işlemli gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, hesap numarası aracılığı ile havale işleminin yapılabilmesi için gönderici taraf ile alıcı tarafın aynı banka üzerinde hesaplarının bulunmasının gerektiğidir. Farklı bankalardaki hesaplar arasında para transfer işlemine EFT denir  ve bu işlem hesap numarası ile değil IBAN ile yapılabilmektedir.

Havale yapabilmenin en kolay ve pratik yolu internet bankacılığı kullanmaktır. İnternet bankacılığı ile para göndermek istenilen kişinin hesap numarası, TC kimlik numarası, banka şube kodu ve banka bilgileri gerekmektedir. Talep edilen bu bilgilerin ve gönderilecek tutarın girilmesi ile havale işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem için banka ücret kesmektedir. Bir diğer havale yöntemi ise bankanın ATM’lerinin kullanılmasıdır. İnternet bankacılığındaki aynı işlemler ATM üzerinden yapılarak havale gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar ise kısa mesaj yöntemi ile de havale işleminin yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Bu işlem bankalar arasında değişiklik gösterdiğinden detaylar için banka ile görüşülmelidir.

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hesap numarası, bankanın herhangi bir şubesine gidilerek öğrenilebilir. Bunun için kimlik kartı veya banka kartı yeterlidir. Buna ek olarak müşteri temsilcisinin aranması ile de banka hesap numarası öğrenilebilir. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden hesap detaylarının görüntülenmesiyle de hesap numarasına ulaşılabilir. Banka tarafından verilmiş hesap kartlarının çoğunda da banka hesap numarası yer almaktadır.

Banka Hesap Numarası Kaç Hanelidir?

Ülkemiz için belirlenmiş banka hesap numarası 16 hanelidir. Buna bir de 1 haneli rezerv numarası eklenir ve 17 haneli bir hesap numarası elde edilir.

Banka Kartında Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Bazı bankalar tarafından müşterilerine verilmiş hesap kartlarında banka hesap numarası yer almaktadır. Banka hesap kartlarının arka yüzeyinde TR ile başlayan 26 haneli bir sayı ve harf dizisi yer almaktadır. Bu diziye IBAN denir. TR dahil olmak üzere IBAN’ın ilk 10 hanesinden sonra gelen 16 hanelik kısım banka hesap numarasını temsil eder.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri