Ekonomi

Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir?

Findeks kredi puanı, 0 – 1900 sayıları arasında değişen değerlere sahiptir. Bu puanlama sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirli derecelere bölünmüştür. Bu derecelendirmeler vasıtası ile bankalar, finansal kuruluşlar ve çeşitli şirketler ürün ve hizmetlerini sunmadan önce kişilerin kredi puanına bakarlar ve söz konusu kişinin hangi aralıkta olduğu tespit edebilirler.
Findeks kredi puanı sisteminde; en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 aralık bulunmaktadır.
Findeks Notu Aralıkları Ne Anlama Gelir?

1-) 0 – 799 Arasında Bulunan Findeks Puanı
Bu puanı aralığı en riskli olarak belirlenmiştir ve kırmı renkle gösterilir. Bu puan aralığında findeks kredi notuna sahip kişiler, hiçbir şekilde bankaların kredi ve kredi ürünleri hizmetlerinden faydalanamazlar. Bu kişiler genellikle kara listeden bulunmaktadır.

2-) 800 – 1299 Arasında Bulunan Findeks Puanı
Bu puan aralığı orta riskli olarak belirlenmiştir ve turuncu renkle gösterilir. 800 – 1299 arasında findeks notuna sahip kişiler notlarının büyüklüğü ölçüsünde bankaların kredi imkânlarından faydalanabilirler. Fakat verilen krediler genellikle dönemlik yapılan kampanyalardan oluşmaktadır. Bu kişilere verilecek kredi miktarı düşük miktarlardan oluşur.

3-) 1300 – 1499 Arasında Bulunan Findeks Puanı
Bu puan aralığı az riskli olarak belirlenmiştir ve sarı renkle gösterilir. Bu puana aralığında puana sahip kişiler bankaların kredi ürünlerinden yararlanma hakkına sahiptirler. Verilecek kredinin miktarı çok yüksek meblağlarda olmasa da kişinin mal varlığına, gelirine, diğer borçlarına göre değişiklik göstermektedir.

4-) 1500 – 1699 Arasında Bulunan Findeks Puanı
Bu puan aralığı iyi olarak belirlenmiştir ve açık yeşil renkle gösterilir. Belirlenen bu aralık içerisinde findeks puanı olan kişiler bankaların sunmuş olduğu bütün hizmetlerden yararlanabilirler.

5-) 1700 – 1900 Arasında Bulunan Findeks Puanı
Bu puan aralığı çok iyi olarak belirlenmiştir ve koyu yeşil renkle gösterilir. Bu aralıkta fideks notu bulunan kişiler bankaların tüm hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptirler. Bu kişilere verilebilecek kredinin miktarı yüksek meblağları bulabilmektedir. Fakat bunun ölçütü yine kişilerin mal varlıklarına, gelirlerine ve diğer borçlarına bağlı olarak değişir.

Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir?

Bankalar, finansal kuruluşlar ve çeşitli şirketler ürün ve hizmetlerini sunmadan önce kişilerin kredi puanına bakarlar ve söz konusu kişinin hangi aralıkta olduğu tespit edebilirler.

Findeks kredi puanı Hangi değerlere sahiptir ?

Findeks kredi puanı, 0 – 1900 sayıları arasında değişen değerlere sahiptir.

En iyi Findex puanı kaç arasındadır ?

1700 – 1900 Arasında Bulunan Findeks Puanı en iyi puanlama türüdür.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!