Ekonomi

Halka Arz Nedir?

Yazar - Ahmet

Halka arz kavramı oldukça geniş kapsamlı olarak incelenir. Genel olarak farklı sektörlerde hizmet veren şirketlerin hisselerinin halkın satın almasına açılması durumu olarak bilinir. Eğer bir şirket halka arz durumunu açıklıyor ise bu borsaya açık duruma gelmiş anlamını taşır. 

Halka arz yöntemi ile hem varlıklı kişiler hem de normal gelir düzeyine sahip olan kişiler kendi maddi durumlarına göre hisse satın alarak, şirketlere hissedar olur ve bu yöntemle birlikte bahsi geçen şirketle birlikte hissedar olduğu pay kadar kazanç elde etmeye başlar. Halka arz yöntemi bilinenin aksine sadece borsa ile ortaya çıkmaz farklı hissedar olma seçenekleri de söz konusu olabilir.

İçindekiler

Halka Arz Yöntemleri Nelerdir?

Halka arz yöntemleri genel olarak üç ana başlık altında incelenir. Bu ana başlıklar varsayımlar üzerinde değil yasal düzenlemeler doğrultusunda düzenlenmiş olan maddeleri kapsar. 

Halka arz tebliğlerini kapsayan ana başlıklar ve genel açıklamaları şu şekildedir;

  • Talep Toplama Yöntemleri: Şirketlere yatırım yapmak isteyen kişiler istatiksel olarak hangi şirketlere yatırım yapmak istediklerini belirler ve bu belirleme sonrasında en fazla yatırım yapılmak istenen şirket halka arzını açıklar.
  • Borsada Satış Yöntemleri: Borsa da satış yöntemi en sık tercih edilen yöntemdir. Borsa verilerine göre satın alınır ve satın alınan hisselerde borsadaki verilere bağlı olarak yükseliş ya da düşüş gösterir.
  • Talep Toplamadan Yapılan Yöntemler: Oldukça detaylı olan bir yöntemdir. Genel olarak piyasada diğer şirketlere nazaran daha az talep gören şirketlerin hisselerini satın alan kişilerden toplu olarak bu hisseler satın alınır ve uzun vadede kar etmesi amacı güdülür. Her bir yöntem bir bakıma talepleri sınıflandırmak amacı ile kullanılır.

Halka Arz Kazandırır Mı?

Halka arz yöntemi yaklaşık olarak 2010 yılından günümüze kadar en sık tercih edilen yatırım şekillerinden birisi olarak ön plana çıkar. Farklı yöntemlerle birçok kişi şirketlerden küçük veya büyük hisse alarak kısa veya uzun vadede kazanç elde etmeyi hedefler. 

Yatırım yapılan şirketin satış kapasitesine bağlı olarak kazandırma ihtimaller değişiklik gösterebildiği gibi yapılan yatırım miktarına göre de kazandırma ihtimaller değişiklik gösterir. Bu aşamada en önemli olan ise gerekli araştırmaların doğru bir şekilde yapılmasıdır.

Halka Arz Açıklandıktan Sonra Yatırım Yapılacak Şirket Nasıl Seçilmeli?

Bir şirket halka arzını açıkladıktan sonra kişiler bu şirketlere yatırım yapmaya başlayabilirler. Ancak yatırım yapmaya başlamadan önce detaylı araştırmaların yapılması gerekir. Yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapmak ve genel olarak istatistikleri takip etmek kazanma ihtimalinizi de yarı yarıya yükseltecektir.

Yazar hakkında

Ahmet

Yorum yap!

casino siteleri