Ekonomi

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

gümüş hesabı nasıl açılır

Gümüş madeni de tıpkı altın gibi sınırlı bir kaynağa sahip olduğundan günümüz dünyasında hala değerli bir maden olarak değerini korumaya devam ediyor. Artık dijital bankacılık üzerinden gümüş işlemleri yapılabildiği için gümüş, yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi hep birlikte gümüş hesabı nasıl açılır sorusunun cevabına göz atalım. 

Gümüş Hesabı Nedir?

Gümüş hesabı ile dolar veya TL ile gümüş alabilirsiniz. İsterseniz gümüşü fiziki olarak da alabilirsiniz ancak bunun için bankaya 20 gün önceden bildirmeniz gerekiyor. Dijital olarak hafta için her gün alım satım işlemi yapabilirsiniz. 

Gümüş Hesabı Açmak Güvenli mi?

Altın hesaplarında olduğu gibi gümüş hesaplarında da devlet güvencesi bulunmaktadır. 100 bin TL’ye kadar olan gümüş işlemleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu adı altında devlet güvencesinde oluyor. 

Gümüş Fiyatlarını Anlık Takip Etmezsem Ne Olur?

Gümüş fiyatlarını her zaman takip etmenize gerek yoktur. Al sat emri verebilme şansına sahip olmanız çok büyük bir etkendir. Örnek vermek gerekirse gümüş x TL olduğunda 50 gram al veya y TL olduğunda 100 gram sat gibi komutlar verebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde 7/24 kontrol etme ihtiyacı duymadan gümüş alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Gümüş Ons Nedir?

Ülkeler arası piyasalarda işleme giren gümüş fiyatını belirlemek için kullanılan ölçü birimine gümüş ons denir. 1 ons gümüş 31.10 grama tekabül etmektedir. Bu ölçü birim altında da kullanılır. 

Gram Gümüş Nedir?

Gram gümüş, gram altın gibi külçe şeklinde piyasaya sürülen değerli madenler arasındadır. 31.10 gram gümüş tam %9990 saflıktadır. Gram gümüş fiyatı altın ve dolar gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. 

Gram Gümüş Alımı Nasıl Yapılır?

Gram gümüş satın almak için bankaları veya yatırım kurumlarını tercih edebilirsiniz. Bankadan gram gümüş satın almak istiyorsanız ilk olarak gümüş hesabı açmanız gerekir. Her bankada gümüş hesabı olmadığının da altını çizmek isteriz. Bankalardan gümüş almak istiyorsanız en az 1 gram almanız gerekir. Kişisel olarak açılan gümüş hesaplarından hesap işletim ücreti alınmaz. 

Gümüş Hesabı Açmanızın Mümkün Olduğu Bankalar

Aşağıdaki bankalarda gümüş hesabı açabilirsiniz. 

  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • DenizBank
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır ve Hangi Kanallar Üzerinden İşlem Yapılır?

gümüş'e yatırım yapılır mı

 

Gümüş hesabınızı şubelerden, internet ve mobil bankacılık, çağrı merkezi veya ATM’ler üzerinden açabilirsiniz. 

1- Vadesiz gram hesapları 24 ayar şeklinde açılmaktadır. 

2- Gram olarak al-sat yapılır. Yapılan işlem direkt olarak hesaba yansıtılır. 

Gümüş al-sat yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler şu şekildedir;

1- Hesabınızda bulunan gümüşler belli bir miktara kadar mevduat güvencesi altındadır. 

2- Gümüş al-sat işlemini TL veya dolar üzerinden yapabilirsiniz. 

3- Bankalarda çoğunlukla 9:00-17:30 saatleri arasında gün içi gümüş kurları, 17:30-09:00 saatleri arasında ise tatil bazlı gümüş kurları ile işlem gerçekleştirilir. Güncel kurlar ile işlem yapmak isterseniz gün içi gümüş kurlarını seçebilirsiniz.

4- Aynı bankada olan gümüş hesapları arasında transfer yapabilirsiniz. 

5- Bankalarda yapılan çoğu işlemde fiziki teslimat olmaz. 

Altın Fiyatlarının Yükselmesi Gümüşü Nasıl Etkiler?

Altın fiyatları, ülkede gelişen siyasi ve ekonomik gelişmeler sonucunda para birimlerine azalan güvene karşı olarak yükselir. Altın ile gümüş doğru orantılıdır. Güven sorunları nedeni ile altın birikimi tercih edilir ve altın fiyatı artar. Altın fiyatı arttığı zaman gümüş fiyatı da artar. 

Gümüş Yatırımı Güvenilir Bir Yol Mu?

Gümüş hesapları, altın hesaplarındaki gibi TMSF tarafından devlet güvencesi altındadır. Sigorta teminatı her farklı bankada olan gümüş hesabı için 150 bin TL’dir. Bu sebepten ötürü gümüş yatırımı güvenilir bir yoldur. 

Gümüşe mi Dövize mi Yatırım Yapmalı?

Döviz kurlarının bir süredik yükselmesi sebebiyle birçok yatırımcı dövize yatırım yapmayı tercih ediyor. Döviz kurları yatırım açısından daha çok tercih ediliyor gibi gözükse de gümüşe yatırım yapmak hem fiziksel hem de sözleşme kısmında çok iyi bir seçenektir. Al-sat işlemlerinde gümüş daha doğru bir tercih olabilir. 

Döviz’e yatırım yapmak istiyorsanız döviz bürolarının kaça kadar çalıştığını öğrenmek için: Döviz Büroları Kaça Kadar Açık?

Bu yazımızda sizler için gümüş hesabı nasıl açılır sorusunu ele aldık. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. 

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!