Oyun

Ghostrunner İnceleme

Ghostrunner
Yazar - Hakan Beledin

Ghostrunner, Unreal Engine 4 ile geliştirilen Ghostrunner’ın yayıncı koltuğunda All in! Games bulunmaktadır. Genelleme yapacak olursak aksiyon ve bol bol parkurun bulunduğu bu oyunda doğramadığınız düşman kalmayacak. PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One ve en sonda PC için piyasaya sürülen bu oyun teknolojik yapısı ve bol aksiyon türüyle oyuncuların yeni nesil oyun tanımını değiştireceğe benziyor. Oyunda kahramanımız yani biz siber savaşçı görevinde doğruluğun ve düüstlüğün bayrak salladığı bir karakter olarak oyunumuza devam edeceğiz. Siberpunk bir atmosferi bulunan bu oyunu sakın Cyberpunk 2077 oyunuyla karıştırmayın. Bu daha kendi çapında ama özellikle grafik açısından başarılı bir oyundur. İçinizden soruyor olabilirsiniz, parkur oyunları ne kadar başarılı olunabilir veya ne kadar eğlenceli olabilir diye isterseniz bunu inceleme sonunda tekrar konuşalım.

Ghostrunner İnceleme

Oyuna genel anlamda baktığımızda kirlenmiş ve yıkılmış ya da terkedilmiş bir atmosferin içinde oyuna başlayacağımızı belirtelim. Dünyayı saran bu kirli kokuya son vermeli ve buna sebep olmuş kişileri katanamıza bırakmalıyız. Tabii ki teknoloji oldukça ilerlemiş insanlardan daha çok klonlar ve insan karakterine bürünmüş robotlar yer almaktadır. Zeki insanlar bilime karşı merakı olanlar Dharma Tower adı verilen devasa bir megayapı inşa etmişlerdir. Tabii ki böyle bir oyun olur da insanlığın alt kademlerinde yaşayan yıkık dökük evlerde kalan insanlar olmaz mı tabii ki olur. Kule adını verdiğimiz alanda, kulenin en altında yoksul daha çok zorluklarla yaşayan kesim, tepede ise kulenin sahipleri ve elitler ikamet etmektedir. Kule dışarıdaki pis havayı içeriye almayan bir sistemle kaplanmıştır. Dışarıdaki havayı absorbe eden sistemi sayesinde bu kuleye kurtuluş yeri olarak bakılmaktadır.

Ghostrunner oynayış

İnsanlık adına bir umut niteliği taşıyan bu kule teknolojinin son harikası diyebiliriz. Oyun başlarken kulak fısıldaması ile uyandığımız ürpertici bir oyun başlangıcı ile hikayeye adımımızı atıyoruz. Bu fısıltıda intikamdan oldukça sert bir şekilde bahsedilmekte olup Ghostrunner adı verilen özel ekibin geldiğini ve artık her şeyin daha farklı ilerleyiciğini duymaktayız. Bahsettiğimiz kule yani Dharma Tower ele geçirildiği ve insanlığın kurtarılma zamanının geldiğine dair söylentiler bu fısıltıyla aktarılmatkadır. Bize söylenen teknoloji ile donatılmış bu yapının en üstüne çıkıp bu kuleyi yönetenleri devre dışı bırakmamız gerektğidir. Bu fısıtltıdan sonra yozlaşmış, kirletilmiş ve neon ışıklarla donatılmış oldukça yüksek bu yapının ele geçirilmesi için macera başlamaktadır. Başta bahsettiğimiz gibi bu bir parkur oyunu özelliklerini taşımaktadır fakat duvarda yürümeler, yeni boyutların oluşması, robotların bizleri karşılaması gibi oldukça dikkat çekici özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Birde tabii ki bahsettiğimiz katanamız var. Teknoloji ile donatılmış katanamız bize bu yolda yardım edecek ve birçok görevi katanamız sayesinde geçeceğiz.

Oynayış Detayları

Parkur oyunlarını hiç oynadınız mı bilmem ama seviye arttıkça zorlayaşan yapısı ile oyuncuyu çileden çıkarmaktadır. Geçemediğiniz bölümler yüzünden kendinize kızmayın. Bu bölümler alışmaya veya alıştırmaya bağlı oldukları için zor tasarlanır ve geçmeniz için bölümde püf noktaları aramanızı isterler. O püf noktayı bulduğunuzda zaten kendinizi bir başka görevde bulmaktasınız. Parkur oyunları genelde küçük bir ayrıntıyı yakaladığınızda geçersiniz, fakat bazı oyunlarda bu zorluk seviyesini artırmaları yüzünden oyuncu oyundan soğuyacak dereceye gelmektedir. Bu gerekli mi tartışılır ama oyuncuların yapımdan keyif almaları için bu zorluğu biraz daha düşürmeleri gerektiğine inanmaktayız.

Ghostrunner sistem gereksinimleri

Daha çok oyuncu refleksleri ve yetenekleri burada devreye giriyor. Bunun için de bolca oynamak refleksleri geliştirmek için önemli bir unsurdur. Oyunda yer alan çeşitli parkurlar sayesinde oyundan sıkılmadığınız gibi farklı parkurlar daha da keyif verici bir hal almaktadır. Bizim katanamız olmasına rağmen bize karşı ateş açan düşmanlardan kaçmak oldukça zor fakat onları altettğimizdeki animasyon oldukça keyif verici diyebiliriz. Sadece katanamız teknoloji ile donatılmış değildir, kancamız veya diğer eşyalarımızda da teknoloji hat safhada diyebiliriz. Oyunun başlangıcında bulunan bu sibergüçleri daha sonra geliştirebiliyor olmamız oyunu farklı ve sürükleyici kılmaktadır.

Ghostrunner Grafik ve Sesler

Ghostrunner oyununun görselliğinden, seslerinden ve müziklerinden bahsedecek olursak, ilk olarak görsellerden başlayalım. Oyunun grafik açısındna çok az eksiklikleri bulunsa oyun muhteşem yapısı ve devasa binalarıyla oldukça dikkat çekiic bir hal alıyor. Tasarım açısından farklı bir detay göremesek de teknolojinin getirdiği şık görüntü bizleri tatmin etmektedir. Siberpunk oyunlarında da gördüğümüz teknoloji burada da mevcut, eğer daha önce oynamışsanız siberpunk oyunları size pek de farklı gelmeyebilir. Bulunduğumuz bölgenin çok detaylı olması, kılıcımızın muhteşem bir görsellik ile sunulması ve savaştayken görünen görüntüsü genel kaliteyi ciddi anlamda yükseltmekle birlikte oyuncuyu oyuna bağlamaktadır.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Oyun donanım açısından oldukça yüksek özellikli bir PC talep etmiyor. Normal ayarlarda ortalama donanıma sahip bir PC’de oynayabilirsiniz. Tabii ki kalitenin artması ve daha yüksek FPS değerleri almak istiyorsanız paraya kıymalısınız. Parkur sisteminde grafikler oldukça önemli. Ateş edenlerden kaçarken bir yandan da duvarlarda yürümek görsel kaliteyi artırmaktadır. Sesler konusunda hep aynı ritimde giden sesler bulunmaktadır. Bunun yerine oyun müzikleri dinlemek istemezseniz Youtube veya Spotify listesi arkada açıp oyun seslerini kısıp dinleyebilirsiniz.

Ghostrunner inceleme

Ghostrunner Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7, 8.1, 10 x64
  • İşlemci: Intel Core i5-2500K (4 * 3300) AMD Phenom II X4 965 (4 * 3400) or equivalent
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 1050 (2048 MB) / Radeon RX 550 (4096 MB)
  • Depolama: 22 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: 60FPS, Low settings, 720p)

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7, 8.1, 10 x64
  • İşlemci: Intel Core i7-6700K (4 * 4000) or AMD Ryzen 5 1500X (4 * 3500) or equivalent
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 970 (4096 MB) or Radeon RX 5700 (8192 MB)
  • Depolama: 22 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: (60FPS, High settings, 1080p)

Ghostrunner Fragman

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!