Oyun

Ghost of Tsushima İnceleme

ghost of tsushima
Yazar - Editor

Ghost of Tsushima, tarihten izler bırakan ve birçok olayın başlangıç kapısını aralayan bu oyunda tarihi izler yer almaktadır. Sony 2017 yyılında tanıttığı ve oyuncular tarafından oldukça merak edilen Ghost of Tsushima sonunda piyasaya sürdüldü. Oyun grafikleri ve oyuncu mekanikleri o kadar çok gelişmiş ki oyuncular kendini sanki savaşın ortasına gibi hissetmektedir. Şuanlık PS4 için özel olarak üretilen bu oyunun yakında PS5 ve PC için çıkacağı düşünülmektedir. Sanırım Red Dead Redemption 2 gibi önce PS’e sonra PC’ye çıkarmak istemekteler. 2017’den bu yana oyuna duyulan ilgi çok fazla artmış olup günden güne de çıkış tarihi için uyumayan oyuncular bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ghost of Tsushima konusu nedir, kimlere hitap ediyor, nasıl bir oyun bekliyor bizi hespinin cevabını bulabilirsiniz. Oyunun ierleyen safhalarında neler yapamnız gerektiğini, katananızı nasıl kullanmanız gerektiğini kısaca anlatacağız. Ghost of Tsushima oyununun grafikleri, oynanışı ve sistem gereksinimlerinin yer aldığı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ghost of Tsushima Konusu Nedir ?

13 yy. sonlarına doğrı moğol imparatorunun doğuyu fethetmek üzere bütün ulusları kılıçtan geçirerek tahta çıkma çabası ile başlamaktadır. Burada başta savaşı yöneten general Khotun Khan isimli komutan liderliğinde Moğol ve Japonya arasında kalmışlardır. Burada kalmalarının sebebi arada kalan Tsushima adasından geçememeleridir. Tsushima adasını geçtiklerinde Japonya’yı da kılıçtan geçirecek ve başa oturacaklardır. Moğol saldırılarının oldukça fazla sayıda olduğu, günden güne artış gösterdiği bu saldırılar sonucunda ada yerle bir olmuş durumda kalır.

ghost of tsushima

Burada asıl kahramanımız yani Jin Sakai, klanda yer alan son savaşçıdır. Bütün herkesi öldürmüşler fakat Jin Sakai adında tek bir savaşçı hayatta kalmayı başarmıştır. Jin Sakai’Nin yapmak istediği ise: herkesi korumak evleri yıkılan sağ kalan insanları evlerine götürmek istemektedir. Burada gördüğümüz aslında halkına sahip çıkarak toparlamak istemektedir. Tabii ki bu hiçte kolay olmayacaktır. Bu yolda çeşitli zorluklarla karşılacak moğol saldırılarına karşı koyacaktır. Normal savaş taktikleriyle bu saldırıları engelleyemez düzeydedir, bunun için etkili savaşa taktikleri ve yetenekleri kullanarak moğolları alt etmesi gerekir.

Samuray Gibi Savaşmaya Hazır Olun

Ghost of Tsushima’nın dövüşü diğer oynadığınız oyunlara göre çok farklı gelecektir. Batman Arkham serisinden, Origins öncesi Assassin’s Creeds, Sekiro: Shadows Die Twice dövüşlerinde yer alan mekanikler ve yeteneklerden oldukça farklı bir yapıda olan ana karakterimiz oyuncuları her seviye atlamasında heycanlandırmaktadır. Samuray olmanın temelinde kaçış mekanikleri uygulayarak düşmana hasar vermek ve karşı hamlelere karşı savunma sağlamaktadır. Bu durum bir çok oyunda karşınıza çıkar ama dediğimiz gibi her seviye atlamasında kılıcının yeni özellikler kazanması, daha güçlü bir hale dönüşmesi oyuna güzel bir ambiyans katmaktadır.

ghost of tsushima

Ghost of Tsushima oyununda gizlilik çok önemlidir. Hayatta kalan tek savaşçı olmanız nedeniyle her yere sessiz olarak ulaşmanız, rakiplerinizi sessiz halletmeniz gerekir. Eğer ses yaparsanız tüm moğol ordusunu peşinde hissedebilirsiniz. Jin Sakai özellikleri neler; geleneksel savunma ve kaçma ile donatılmış, özel hayalet silahlarla donatılmış, değişen dövüş duruşları ve özel hareketlerle donatılmış çok çeşitli zırh setlerinin yer aldığı ve başka oyunda göremeyeceğiniz mekaniklerin tümüne Ghost of Tsushima sayesinde ulaşabilir ve hayran kalabilirsiniz.

Ghost of Tsushima Grafikler

Ghost of Tsushima oynamak için umarız PS Pro’nuz vardır. Neden diye soracak olursanız, Ghost of Tsushima grafiklerinde muheşemlik üst düzey diyebiliriz. Bu grafiklerin fazlaca ısınma yapacağı için daha iyi bir sisteme sahip olmanız gerekir. Normal versiyonuyla da çalışır fakat ses sorunu mutlaka olur. Bu oyunu oynarken eğer PS normal versiyonu varsa kulaklıkla oynamanızı öneririz. Ghost of Tsushima’da özellikle doygun renklerin yer alması, görkemli hava etkilerini görmeniz hatta hissetmeniz bile gerçek hissiyatındadır. İçinizden nasıl hissedebilirim ki diyeceğinizi duyar gibiyim. Her yeri canlı hissettiren yapraklar, rüzgarlar, kelebekler gibi birden çok nedeni size sayabilirim aslında.

ghost of tsushima

Oldukça gerçekçi yapısı sayesinde birçok oyundan farklı olarak bu adeta usta bir sanatçının resim paletinin izlerini taşıyor gibi. Oyunda yer alan canlı kırmızı renkleri ve sarı ormanların güzelliği oyuncuyu oyundan alıp bambaşka bir dünyaya götürür. Oyunu bir kenara bırakıp manzara izlemeye koyulabilirsiniz dikkat! Özellikle gün batımı oldukça gerçekçi tasarlanmış olup geceleri, parlak beyaz ay ışığı, etrafınızdaki her şeyi aydınlattığını göreceksiniz ayrıca koyu mavi göller ve şelalelerde ortaya çıkan parıltılar oyunda sizlere güzel bir ortam sağlar.

Ghost of Tsushima Oynanış

Moğolların gücü tüm dünyayı sarmış sarmalamış durumda iken hem savaş taktikleri hemde kılıçları oldukça güçlü bir seviyededir. Moğolları alt etmek çok zor olmasının yanı sıra güçlü ekipmanlarıyla sizden bir adım öndeler diyebiliriz. Oyuna ilk başladığınzda tabii ki oyuncuyu mekaniklere alıştırmak için kolay numaralar öğretilmektedir. Katananızla ne kadar çok ustalaşırsanız o kadar hasar almadan savaşları tamamlamaya gayret edersiniz. Özellikle yayların fırlattığı oklarla ve bombalarla sık sık rastgeleceğiniz bu oyunda sizin en önemli silağınız katananızdır. Katana deyip geçmeyin oldukça güçlü olmasının ötesinde belirli yeteneklere sahip bu kılıç savaşlarda sizi geriye düşürmeyecektir.

Mutlaka göz atın => Epic Games Store Cadılar Bayramı İndirimleri

Kaçarken, vurup savuştururken, daha sonra özel saldırılar gerçekleştirmeniz ve savaşın ortasında iyileşmek istemeniz gibi birden çok yeteneği öğrenecek bunları kullanarak moğolları yenebileceksiniz. Özellikle oyunun hikayesi ilerlerken kendinizi hikayeye kaptırıp katana mekaniklerini unutabilirsiniz. Unutmanız sırasında yay imdadınıza yetişecek ve uzaktaki tehditleri etkisiz hale getirmenizi sağlayacaktır. Bu oyunda gizlilik ve strateji en önemli unsurlardandır, bunun sonucunda düşmanlarınızı şaşırtan saldırılarla saf dışı bırakabilir ve pusuya düşürmek için gizlilik ve aldatma taktikleri geliştirebilirsiniz. Oyunu bitirdiğinize pişman olabilirsiniz bu yüzden her bölümü özenle, keyif alarak oynamalısınız.

Ghost of Tsushima Minimum sistem gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i5-2500K 3.3GHz veya AMD FX-8320
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 950 2 GB veya AMD Radeon R9 380
Rastgele erişimli hafıza: 8 GB
Windows: Windows 7,8,8.1 ve 10 (64 Bit)
DirectX: DX 11
HDD Alanı: 60 GB

Ghost of Tsushima Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i5-4440S 2.8GHz veya AMD FX-8150
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480 8GB
Rastgele erişimli hafıza: 16 GB
Windows: Windows 7,8,8.1 ve 10 (64 Bit)
DirectX: DX 11
HDD Alanı: 60 GB

Ghost of Tsushima Yüksek Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i7-6700K 4 Çekirdekli 4.0GHz veya AMD Ryzen R5 1600
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070 veya AMD Radeon RX Vega 56 8GB
Rastgele erişimli hafıza: 32 GB
Windows: Windows 7,8,8.1 ve 10 (64 Bit)
DirectX: DX 11
HDD Alanı: 60 GB

Ghost of Tsushima Trailer

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!