Oyun

Genshin Impact İnceleme

genshin impact oynanış
Yazar - Editor

Bu zamana kadar açık dünya yapısı özelliklerini taşıyan binlerce oyun pisasaya sürüldü fakat Genshin Impact oyununu bir kenarda tutmamız gerekmektedir. Oyun türü olarak aksiyon ve macera karşımı bir oyun bizleri beklerken yapısı gereği rol yapma oyunu olarak adlandırılabilir. Sadece PC için değil birçok platformda oynanabilir hale gelen bu oyunun PC, PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, Nintendo Switch, iOS ve Android sürümleri mevcuttur. Çoğu oyuncu yayıncılar arcılığı ile bu oyunla tanışmış ve diğerlerinin aksine daha oynanabilir düzeyde olduğu için sıkça tercih edilen oyunlar arasına girmiştir.

Tamamen indirmesi ücretsiz bu oyunun içinde ufak da olsa ödemeler mevcut diyebiliriz. Daha çok ilgi çekici hikayeleri ile oyuncuya yapıta bağlayan, müzikleri, karakterleri gibi güzel tasarlanmış kurgulanmış efektleri sayesinde oldukça keyif verici bu oyunda yapabileceklerimiz oldukça fazladır. Daha çok bu tip oyunlarda karşımıza çıkan karakterler ve kullandıkları silahlardır. Bu silahların özelliklerinde çeşitli farklılıklar bulunurken, özellikleri geliştikçe daha da güçlü bir karaktere sahip olmanız oyunun akıcılığı açısından önemli görülmektedir.

genshin impact türkçe

Genshin Impact Konusu

Oyun içindeki hikayeye değinecek olursak, oyunun başında seyehat ettiğimiz fakat bunu kardeşimizle birlikte yaptığımız görülmektedir. Bu yolculukla başımıza kötü olayların gelmesi sonucu işler değişmektedir. Kardeşimizi kaçıran bilinmeyen bir tanrı oyunun kahramanını yani bizi de Teyvat’a kapatmaktadır. Teyvat’ı bir ülke gibi düşünebilirsiniz. Burada yer alan şehirlerin çokluğu ve geniş bir alana yayılması oyunun bu bölgede geçeceğine işarettir. Teyvat şehrinden olmayanlara Traveler ismi konmaktadır. Bizde bu isme sahip olanlardan bir tanesi olacağız.

İçinde Vision sahibi insanların yer aldığı bu dünyada element güçlerine sahip kişiler de bulunmaktadır. Bu oyunda cinsiyet olarak kadın ve erkek seçeneği mevcuttur. Cinsiyetinizi seçtikten sonra oyuna giriş yaparak hikayeye başlıyorsunuz. Oyun içinde bölümler geçtikçe hikaye anlatılmakta ve iyi kurgulanmış bir hikaye bizleri karşılıyor. Diğer oyunların aksine güçlü bir hikayeye sahip olması bu oyunu diğerlerinden farklı kılmaktadır. Hem ana hikaye hemde yan hikayelerin gelişi güzel değil hem akışa uygun hareket etmesi hemde seslendirmelerin başarılı tasarlanması oldukça keyif verici diyebiliriz.

genshin impact inceleme

Genshin Impact Karakterler

Rol yapma oyunlarının çoğunda rastlanan karakterlerin tasarımları, yetenekleri daha sonrasında hatırlanmayan unutulan karakterler arasında bulunurken Genshin Impact oyundaki her bir karakterin hem tasarımı hemde yetenekleri oldukça farklı yani sıradışı karşımıza çıkmaktadır. Her bir karakter için ayrı seslendirmelerin mevcut olduğu bu oyunda jest ve mimiklere kadar her şey düşünülmüş diyebiliriz. Bu bir rol yapma oyunu olduğu için karkterleri biz yönetebiliyoruz ve istediğimiz yerde konumlandırabiliyoruz. Rol yapma oyunlarındaki temel mantık karakterini seviye atlatarak geliştirmek ve daha güçlü arenalarda boy göstermeye çalıştırmaktır, işte burada da karkter geliştirme tam olarak ana mantığını oluşturmaktadır. Parti grubumuz bulunuyor, bu grupta en fazla 4 karakteri barındırabiliyorken bunun dışında istediğimiz kadar karakter alma şansımız bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz üzere her bir karakterin farklı yetenekleri olduğu gibi farklı hikayeleri de yer almaktadır. Her karakter için özel tasarlanan ve kurgulanan bu hikayeleri dinlemek de oldukça zevkli diyebiliriz. Hepsi farklı saç stilleri kıyafetleri ve renkleri bulunuyorken hangisi size daha çok hitap ediyorsa ve yetenekleri sizi mutlu ediyorsa ona yönelmelisiniz. Oyunda herkesin tek bir silahı değil farklı silahları kuşanabilecekleri bir envanter karşımıza çıkıyor. Bu silahları istedğimiz gibi geliştirebilir çeşitli nesnelerle güçlendirme sağlayabiliriz. Sadece silahı değil karakter üzerinde de güçlendirme yapabilmemiz mümkün.

genshin impact

Genshin Impact Oynanış

Oyunda yer alan bölümlerden bahsetmiştik bu ilerleme sisteminin ismi Adventurer Handbook olarak belirlenmiş olup nasıl bir sistemle devam edebileceğinizden biraz bahsedelim. Seviyelerden oluşan bir sistem olmasındaki en büyük neden oyunun ilerleyen bölümlerinde daha da zor bir hal almasıdır. Her bölümde farklı birer etkinlik yapmanız sizden istenmektedir. Takıldığınız yerlerde yardımcı olan oyun sistemi sizin boşlukta kalmamanıza olanak tanıyor. Bu oyunda hergün yapabileceğimiz 4 adet görev bulunmaktadır. Günlük görevleri yaptığınzda aldığınız bonus karakterinizi güçlendirmekte önemli bir etkendir.

Günlük oyun sistemini bozmadan oyuna entegre edillmiş bu sistemin birde enerji depolanması durumu vardır. Enerji ile savaşları görevleri yaptığımızı söylemekte fayda var. Diğer rol yapma oyunlarıyla bir tutmamanızı önermekteyiz. Çünkü bu oyunda belirli bir yoldan değil istediğiniz gibi hareket edebileceğiniz isterseniz farklı görevleri yapabileceğiniz ya da manzarayı izlemek istiyorsanız bu gibi aktiviteleri yapmanız da mümkün.

genshin impact inceleme

Tamamen Ücretsiz Sayılmaz

Rol yapma oyunlarının büyük bir bölümü para harcamaktan geçmektedir. Tabii ki bu oyunda böyle demiyorum fakat ufak da olsa ödemeler yapmanızı isteyen bir oyunla karşı karşıyasınız. Oyunda yer alan paketler sayesinde daha hızlı karakter geliştirebilir ve bölümleri daha rahat geçebilirsiniz. Fakat bu noktada işin içine giren ödeme sistemi oyuncuların moralini bozmaktadır. Daha iyi silahlara sahip olmak veya silahınıza takabileceğiniz eklentileri geliştirmek için bu paketlere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Karakterinizdeki özelliklerin daha hızlı seviye atlaması için yine bu paketler büyük önem taşır. Oyundaki diğer kullanıcılar bu oyuna para yatırıp sizin önünüze geçtiğinde oyundan aldığınız zevk yarı yarıya düşebilir. Para yatırıp alsanız bile paketlerin içinde bulunan kötü eşyalara da denk gelebilirsiniz. Tabii ki burada şans faktörü de oldukça önemlidir. Eskiden nadir karakterleri çıkartmak oldukça kolayken şimdilerde gelen güncelleme ile birlikte artık bu kadar kolay güçlenmenize oyun karşı çıkmaktadır.

Mutlaka göz atın => Ghost of Tsushima İnceleme

Genshin Impact Sistem Gereksinimleri

Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Service Pack 1 64-Bit, Windows 8.1 64-Bit ya da Windows 64-Bit
 • İşlemci: Intel Core i5 ya da dengi bir işlemci
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 1030 ya da üzeri bir ekran kartı
 • DirectX Sürümü: Versiyon 11
 • Depolama Alanı: 30 GB boş alan

Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Service Pack 1 64-Bit, Windows 8.1 64-Bit ya da Windows 10 64-Bit
 • İşlemci: Intel Core i7 ya da dengi bir işlemci
 • RAM: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB ya da üzeri bir ekran kartı
 • DirectX Sürümü: Versiyon 11
 • Depolama Alanı: 30 GB boş alan

Genshin Impact Tanıtım Videosu

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!