Genel Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir? - Oguzhantemiz.com
Ekonomi Nedir ?

Genel Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası, Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanması için düzenlenen yeni bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası, zorunlu olmakla beraber 18 yaşını geçen tüm TC vatandaşları için geçerlidir. Özellikle sigortası olmayan işçiler  ya da ailesinin sigortasından faydalanmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası olması zorunludur. Bu sayede her ay gelirine ve aylık durumuna göre vatandaşlar belirli bir primi SGK’ya ödemektedir. Bu sayede sağlık hizmetlerinden yararlanması söz konusu olmaktadır.  TC vatandaşı olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak için başvuru yapması yeterli olmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Genel Sağlık Sigortası’na başvurmak için belirli şartlar aranmaktadır. Bu şartlara göre ödenecek tutarlar belirlenmektedir. Buna göre:

  • Kişinin hanesinde yaşayan toplam aile üyesine göre, yaşayan kişi başına düşen brüt asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler, Genel Sağlık Sigortası primi ödemelidir. Bu kişiler, 679 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödemektedir.
  • Vatandaşın yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir 676 ve 2029 TL arasında ise asgari ücretin yüzde 12’sini Genel Sağlık Sigortası olarak ödemek durumundadır. Buna göre bu vatandaşlar aylık 81 TL ödemek durumundadır.
  • Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi yapması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Kimlere Çıkar?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu belirli şartlarda ödenmektedir. Buna göre:

  • Vatandaşın herhangi bir geliri yoksa ve sigortası yoksa GSS borcu çıkmaktadır.
  • Vatandaşın bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmaması gerekmektedir.
  • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir geliri ya da maaşı olmaması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlar bu borcu e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden prim borcu sorgulamak için E-devlet resmi sitesine giriş yapmak yeterli olacaktır. Genel Sağlık Sigortası borcu 60 günden az olan ve gelir testi yaptırmış olan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Ancak GSS borcu çok fazla olan ya da gelir testi yaptırmamış kişilerin ücretsiz olan bu hizmetlerden faydalanması söz konusu değildir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!