Oyun

Geçmişten Bugüne En İyi Strateji Oyunları

En iyi strateji oyunları
Yazar - Editor

En iyi strateji oyunları 95’li yıllardan bu yana günümüze kadar gelen süreçte oyun dünyasında pek çok stratejik oyun gelip geçmiştir. Bu oyunlardan hangileri daha çok bizleri etkiledi, veya hangileri ile uzun yıllar sıkılmadan vakit geçirdik bunlara bakacağız. Oyun geliştiricilerin günümüzde oldukça fazlas olmasının, strateji oyunlarındaki yükselişde büyük bir etkisi bulunur. Zeka ve beceri gerektiren ve ayrıca geliştiren bu oyunlar hem uzun saatler vakit geçirecebileceğiniz hemde arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz oyunlardır. Özellikle yetişkin bireyler daha çok tercih etse de çocukların da oynadığını bilmekteyiz. Çocuklarda zeka gelişimi açısından da katkıda bulunan bu oyunların insana katkıları tartışılmazdır.

En İyi Strateji Oyunları

Civilization

Civilization adındaki bu oyunda imparatorluk kurmaya çalışırsınız ve bunun sonucunda başarılı olup oyunu kazanmak için savaşmalısınız. Bu oyun strateji oyunlarının başında gelmekle birlikte, en iyi zaman geçirilen oyunlardan bir tanesidir. Taş çağından tutun da atom çağına kadar varabileceğiniz bu oyunda yapabileceklerinizin neredeyse sınırı yok. Oyundaki diğer ülkelerde ittifak kurabilir, onlardan alışveriş yaparak gelişme sağlayabilirsiniz. Bunun dışında her komşu ülke ittifak yapmaya yanaşmayabilir bu yüzden daha sert bir iktidar olmak komşularınıza göre sizi daha otoriter yapmasının yanı sıra sizden korkmasını bile sağlayabilirsiniz.

Oyuna ilk başladığınızda ana binanızı nasıl bir yere kurcağınızı seçmenizi ister. Burada önemli olan nokta ise deniz kenarı ya da bol madeni ve minerali olan bir bölgeye yerleşmeniz lazım. Tabii ki böyle bölgeler genelde barbarların etrafında konumlandırılmış olmaktadır. Barbarlar oyun başında sizleri rahatsız ederek gelişmenize mani olan varlıklardan. Bunları asla küçümsemeyin br anda gelişmenizi durdurabilir ve ne yapacağınızı kara kara düşünürken kendinizi bulabilirsiniz. Oyunda denizlerin büyük bir etkisi vardır. Denizleri kullanarak ilk başta keşif gemisi yollamanız gerekecek, dünya harştasını görmeniz için önemli bir detaydır. Geçmiş dönemlerden bu yana oyunda silahtan tutun da tüccarlara kadar bütün detaylara yön verebilir, geliştirebilir ve en sonra atom bombası atavak kadar oyuna hakim olabilirsiniz. Doğru stratejiyi belirleme ve doğru inanışı, bilimi seçmek burada en büyük etkendir. En iyi strateji oyunları listesinin ilk sırasında civilization yer almaktadır.

Cities Skylines

Şehir kurma oyunlarını seven ülkemizde birçok kitle vardır. Aslında şehir kurma diyip geçmemek gerekiyor, bunun için önemli stratejiler belirleyip doğru zamanda doğru kararlar vermek bu oyunda çok önemlidir. Bir ülkenin başkanı olarak düşünürseniz kendizi, halkın sağlığı, mutluluğu, huzuru gibi konularda halkın isteklerini karşılayabilmeli ve bir yandan da politika ile ilgilenmelisiniz. İlerleyen teknoloji ile birlikte artık şehir kurma oyunlarında yapabileceklerimiz çoğaldı ve istediğimiz değişiklikleri yapma imkanı sunuldu. Cities Skylines oyununda yol kenarlarında bulunan kutucukları ilk başta yeşil rengine boyayarak onları insanların oturabileceği konumlara dönüştürerek oyuna başlamaktayız.

Evlerin artmasıyla nufus da artar ve ihtiyaçlar çoğalır. Nufusların çoğalmasıyla birlikte insanların eğlenebilceği veya gezip dolaşabileceği yerler yaparak mutluluklarını artırmak bu oyundaki önemli detaylardan bir tanesidir. Hastane, polis ve itfaiye gibi yerleri yapmak acil bir durum olduğunda zararın büyümemesi açısından önemlidir. Örneğin itfaiye yapmazsanız herhangi bir yerde yangın çıktığında o yangın sıçrayarak büyüyecek ve sizin zararınız artacaktır. Oyundaki bir başka önemli nokta ise vergi oranını ideal tutmaktır. İnsanlar vergilerden şikayetçi olmamalı ve herhangi bir eylem ya da sorun çıkartmamalıdır. Her bölgenin fakrlı alt yapısı bulunmaktadır. Madencilik, petrol ya da sanayi faaliyetlerinin daha yoğun olduğu bölgeler size ciddi miktarda para kazandırırken o bölgelerde nufus olmamasına dikkat edin çünkü halk bundan olumsuz etkilenebilir.

Mount & Blade: Warband

Oyunun içinde yer alan dünya devletleri birbirleriyle savaş halindedir. Bu oyunda stratejik hamle yapmak ve doğru düşünmek bütün hamlelerin buna göre planlamak çok önemlidir. Oyunda bulunan krallıkların güçleri ve özellikleri farklıdır. Bu oyunda krallıkların tamamı yıkıldığında oyun sona ermektedir. Herkesi mağlup eden devlet ise kendi krallığını kurmaya hak kazandığı gibi Kalradya’nında hakimi olmayı amaçlayabilirdir. Oyunda 6 ulus yer alırken bular, Rodok Krallığı, Vaegir Krallığı, Svadya Krallığı, Nord Krallığı, Kergit Hanlığı, Sarranid Sultanlığı oluşmaktadır. Oyuna başlarken ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi karakter oluşturmak ve bir cinsiyet belirlemektir. Türk yapımı olan bu oyunun başlangıcında baba mesleği ya da neler sevdiğinize dair detayları girerek oyuna başlayabilirsiniz.

Fiziksel özelliklerinizi istediğiniz gibi yaparak oyuna giriş yapabilirsiniz. Eğer bir köy gözünüze kestirdiniz girmek istiyorsunuz atınızla üzerine doğru gelmeniz yeterli olacaktır. Bu arada harita detaylarına inme çıkma durumlarını farenin orta tuşuyla yapmak mümkün. Gittiğiniz heryer birbirinden farklı olacak, paraları, ticaretleri, dövüş teknikleri bile işin içine girecektir. Köylerden ve kalelerde tab tuşuyla çıkabilir haritada gezinmeye devam edebilirsiniz. Bu arada oyunun önemli sembollerinden bir tanesi de atlardır. Özellikle atların üstünde yapılan savaşlar yönetilen ordular oyunu oldukça keyifli bir hale getirmektedir. Karakterinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Zırh almalı, silahınızı geliştirmeli ve seviye artışını sağlamalısınız. Oyunda yer alan köyleri yönetmek oldukça basit olup topladığınız ordularla beraber girdiğinizde yapacakları bir şeyleri kalmadıkları için teslim olurlar, bazen de sizleri yok bile edebilirler. Bu yüzden stratejinizi hesaba katmalı, vergiye bağlamak istediğiniz köyleri buna göre seçmelisiniz. Geçmişten bu yana hala oynanan değerli oyunlardan bir tanesi olan warband en iyi strateji oyunları listemizde kendine yer buldu.

Football Manager

Yıllardır bu serinin oyunlarını oynayan bir oyuncu olarak söylemek isterim ki, gerçek kulüp yönetmekten bir farkı bulunmayan bir oyunla karşı karşıyasınız. Futbol oyunlarını seven geçmişten bu yana ligleri takip eden kişilerin en çok sevdiği serilerden olna Football Manager ilgi görmeye devam ediyor. Kulübünüzü seçip oyuna başladığınızda kendinizi gerçek bir kulüp yönetiyormuş gibi görmeniz gerekir. Takımınızı özellikle alt liglerden seçip üst liglere çıkarmak oldukça zevkli olduğunu söylemekte fayda var. İnsanların yaptığı hata, güçlü kulüpleri seçerek zaten şampiyonluğa oynayan bir takımı daha da ilerisi için çalıştıramazsınız. Tek gayeniz şampiyonlar ligi olur fakat sadece bu amaç için FM oynanmaz. Düşük güçte kulüp alıp finansal açıdan zorluklarla mücadele edip takımı başarıya ulaştırmak her fm kullanıcısının hayalidir.

Oyunun gerçeklik açısından pek çok olumlu tarafı bulunmaktadır. Bunlar, yağmurlu veya karlı havalarda daha zor futbol oynanması, kulüp yönetimi açısından teknik hocaya verilen veya istenen zorluklar. Grafiksel olarak çok bir beklentiye girmeyeceğiniz bu oyun zaten bir takım yönetme oyunudur. Buna rağmen illa da görsellik üst düzey olsun derseniz FIFA oyununa girip takımınızı uzaktan yöneterek buna kavuşabilirsiniz. Her oyuncu kolay anlaşılır olmuyor, bu oyuncuları ikna etmek motivasyonlarını yükseltmek çok önemlidir. Bunun haricinde transfer yaparken ilkten koç görevlendirmek araştırma yapmasını sağlamak önemliyken, daha sonra özellikleri ve yaşı göz önünde bulundurularak transfer edilebilir. Uzun saatler boyunca bilgisayardan kalkmayacağınız nadide oyunlardan bir tanesidir FM.

Mutlaka göz atın => En İyi Apple Arcade Oyunları

En İyi Strateji Oyunları Listesi

 • Age of Empieres: Definitive Edition
 • Dota 2
 • Town of Salem
 • Crusader Kings II
 • Company of Heroes
 • War Thunder
 • World of Thanks Blitz
 • Hearts of Iron IV
 • Total War: WARHAMMER II
 • Command & Conquer
 • Europa Universalis
 • StarCraft
 • Warcraft
 • Darkest Dungeon
 • Invisible Inc

 

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!