Oyun

Football Manager 2021 İnceleme

Football Manager 2021
Yazar - Editor

Football Manager 2021, Sports Interactive geçen yıla nazaran Fm koleskiyonuna yep yeni özellikler katarak piyasaya FM 21 oyununu sürdü diyebiliriz. Football Manager 2021 ile birlikte birçok yeniliğin yanı sıra ses ve grafik iyileştirmelerinin de bulunması artık oyun oynarken daha çok keyif almamıza olanak sağlar. Gerçek bir antrenör havasıyla takımı yönetmek istiyorsanız Football Manager 2021 tam size göre bir menajerlik oyunudur. Özellikle maç başı veya sonu ya da taktiklerdeki özellik genişliği birçok konuda avantaj sağlamaktadır.

FM geçmişten bu yana seri olarak her sene çıkardığı menajerlik oyununun bu sene yeni versiyonunu oyun dünyasına katarak çok konuşulan yapımlar arasına girmiştir. Yeni oyun özelliklerinden bazılarını sizlere bahsedeli, detaylı kısımlarını ise yazımızın içeriğinde anlatacağız; maç günü iyileştirmeleri, yeni nesil maç analizi, sezon sonu deneyimi ve lisans güncellemeleri gibi birçok özelliği bünyesine katmıştır. Gelin daha fazla uzatmadan Football Manager 2021 inceleme yazımıza giriş yapalım.

Football Manager 2021 inceleme

Football Manager 2021 İnceleme

İlk olarak maç günü iyileştirmelerinden bahsedecek olursak, maç öncesi ve sonrası olmak üzere iki ana önemli unsur karşımıza çıkıyor. Maç öncesinde takımla yapacağınız sohbetler onların moralini artırırken doğru sözler söylemezseniz motivasyonlarını da kaybetmelerine sebep olabilirsiniz. Maç öncesinde son hamleler aslında çoğu kez maçı kazanmanızda büyük yarar sağlar. Takımla sohbetin yanı sıra taktiklerde yapacağınız değişiklikler, örneğin farklı bir oyuncuyu kadroya kattıysanız o çıkarılan oyuncunun görevlerini dağıtmak gibi taktikleri yapmak oyunda geri düşmemenizi sağlar aksi takdirde farkı oyuncular o görevleri üstlenecek ve yarar sağlamayacaktır. Bu gibi maç öncesi taktikleri yapabilir, ilk yarı oyununun kaderini belirleyebilirsiniz. Maç kazanmanın anahtarı FM’nin size verdiği bütün özellikleri anlamak ve doğru şekilde kullanmaktır. Bu bazen zemin yapısı olurken bazen de deplasman için özel belirlenen taktiklerdir.

FM21

Her zaman için otomatik olan taktikler yapmaktan kaçının çünkü bu taktiklerle 5 maç kazandıktan karşı takımlar taktiğinizi çözecektir. Sonuçta bilgisayara karşı oynuyorum ne yapabilirler ki diye düşünmeyin gerçekten takım yönetiyormuşcasına takımınızı hareket ettirmek zorundasınız. Oyuncuların kondisyon durumları da yeni oyunla daha iyi bir hal alıyor. Yeşil, sarı ya da kırmızı kalpler yer alırken bunlara bağlı olarak oyunucuyu antreman ya da ilk 11’e almanıza karar verebileceksiniz. Bu eski oyunda görünmediği için yani tek tek bakmak gerektiği için çoğu kez sıkıcı bir hal almaktaydı ama arıtk bu sorun çözüldü diyebiliriz. Maç esnasında hızlı değişikler yapabileceğiniz yan bildirimler bulunmaktadır, bu bildirimler eskiden de varken 2021 senesindeki oyunda daha çok oyuna katkı sağlayabilecek taktikler yapabileceksiniz. İyileştirilmiş oyuncu modelleri, geliştirilmiş bir animasyon sistemi ve iyileştirilmiş aydınlatma gibi pek çok unsuru maç esnasında yam ektan boyutunda izleyebileceksiniz. Oldukça gerçekçi yapılan özellikler ve taktikler ile birlikte menajerliği adeta yaşayacaksınız.

Basın Toplantıları

Değişikliklerin en çok konuşulanı ve dikkat çekeni arasında yer alan basın toplantıları ile artık daha keyifli sohbetler oluşturabileceksiniz. Eski sistemde genelde yardımcıya devredilen bu görevi artık kedniniz yapmak isteyeceksiniz. Eskiden kendiniz yapsanız bile okumadan seri seri en alttaki seçeneğe basıp toplanıyı sonlandırırken, artık sohbetler daha keyifli hale gelmiştir. Football Manager 2021 ile basın, yönetim, ekip ve oyuncularınız ile yapacağınız toplantılarda artık söylemek istediklerinizi nasıl bir ruh hali içindeyseniz ona göre veya bunları belirterek söyleyeceksiniz, böylelikle oyuncularla ya da basınla daha çok etkileşim içinde olacaksınız.

Football Manager 2021 sistem gereksinimleri

Gergin, sinirli, mutlu, vurdumduymaz gibi durumları belirtebilir en çok konuşulan su şişesi fırlat seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Özellikle bunu basında belirtirseniz hem ligdeki takımlar hemde sizinle ilgilenen dünyadaki kulüpler arasında bir algı oluşturursunuz. Oyunun her özelliğinden keyif alarak oynamak daha zevkli olacaktır. Artık transfer toplantılar yapabileceğiz. Eskiden bu görevi direkt olarak yardımcıya verirken şimdilerde oturup bunun hakkında fikir alışverişi ayapbileceğiniz, transfer bütçesi ya da oyuncular hakkında ne gibi özelliklerde bir futbolcu istediğinize dair bilgileri istaşare etmek mümkün.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

3D Maç Yapılandırılması

Menajerlik oyunlarının sadece maç ekranından ibaret olmasını sevmeyen birçok oyuncu tanıyorum. 3D maç motoru gelmesi sayesinde oyunu satın alacak oyuncular arttı. Gerçekten antrenör hissiyatı vermesi için önemli bir güncelleme diyebiliriz. Oyuncu modelleri, ataklar, pozisyon çeşitliliği ve birçok açıdan maçın tamamını seyretmeyi tercih etmekteyiz. Genelde sadece önemli atakları göster veya sadece gol pozisyonlarını göster seçeneklerini seçerken 3D görüntülemenin gelmesi ile birlikte maçın akışı zevkli hale gelmiştir. Özellikle sağdan yapılan ortalarda vurulan kafalar, frikik kullandığınızda çatala giden top veya kontra ataklarda rakibi hazırlıksız yakalayarak gole ulaşmanın verdiği seyir zevki adeta iki kat arttı. Bunun dışında şampiyon olduğunuzda ya da ligi kazandığınızda yapılan seremonide yer alan konfotiler ve oyuncuların kutlaması çok güzel tasarlanmıştır.

FM 21 Sistem Gereksinimleri 

 • İşletim Sistemi olarak: Windows 7 (SPI), 8/8.1, 10 (1903 Güncelleştirmesi/Mayıs 2019 veya sonrası) – 64 bit
 • İşlemci olarak: Intel Core 2 veya AMD Athlon 64 – 1.8 GHz+
 • Bellek olarak: 4 GB
 • Depolama olarak: 7 GB
 • Direct X sürümü olarak: 11
 • Ekran Kartı modeli olarak: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT veya AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256 MB VRAM – Direct X API: Version 11

FM 21 Sistem Gereksinimleri MAC OS

FM 21 MAC OS işletim sisteminde oynamak isteyenler için minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • İşletim Sistemi olarak: 10.13.6, 10.15.5, 11 – 64 bit
 • İşlemci olarak: Intel Core 2 Duo – 1.8 GHZ +
 • Bellek olarak: 4 GB
 • Depolama alanı olarak: 7 GB
 • Ekran Kartı modeli olarak: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT veya AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256 MB VRAM
 • macOS 10.14 ve sonrası için Metal API: Version 1 gereklidir
 • macOS 10.13 için OpenGL: Version 2.1 gerekli olmaktadır.

Football Manager 2021 Tanıtım

 

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!