Ekonomi

Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks kredi puanı, Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından düzenli aralıklarla güncellenmektedir. Bu güncelleme öncesi kişi ve kurumlara ait bir kayıt oluşturulur.

Findeks Kaydı Nasıl Oluşturulur?
Findeks, kişi ve kurumların finansal geçmişlerini kayıt altında tutan bir oluşumdur. Bu kayıtlar Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanında barındırılır. Geçmişinde bankalar ile herhangi bir ilişiği bulunan her bireyin mutlaka findeks kredi puanı bulunmaktadır. Bu puan 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Eğer ki kişi uzun süre bankalar ile herhangi bir finansal işlem içerisinde girmemişse findeks kredi puanı 0 çıkabilir. Bu durumda bulunan kişiler mevcut hesaplarını aktif olarak kullanırlarsa kredi puanlarını kısa sürede yükseltebilirler.

Findeks kaydının oluşturulması için bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanılması şattır. Bu kayıt işleminin yapılması için ise herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Kredi Kayıt Bürosu ilgili verileri otomatik olarak kayıt altına almaktadır.

Herkesin Findeks Notu Var mıdır?
Geçmişinde hiçbir şekilde bankalar ile etkileşim halinde bulunmamış bir kimsenin findeks kaydı bulunmaz. Bu durumda bu kişiler sorgulama yaptıklarında findeks kredi puanları hesaplanamaz. Bu durumda herkesin findeks notu bulunmamaktadır.

Findeks Notu Olmayanlar Ne Yapmalı?
Findeks notu bulunmayan kimselerin başvuru vb. bir işlem yapmaları söz konusu değildir. Kredi Kayıt Bürosu ilgili verileri finansal işlem tabanlı otomatik olarak kayıt etmektedir. Findeks notu bulunmayan kişiler herhangi bir bankadan hesap açtırarak bu hesabı aktif olarak kullanmalıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde findeks puanı yükselecektir.

Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir?
Findeks kredi puanı, aylık periyotlar halinde güncellenmektedir. Her ay olmak sureti ile Kredi Kayıt Bürosu kişi ve kurumlara ait bilgileri gözden geçirerek ilgili güncellenemeleri gerçekleştirir.

Findeks Notu Güncellenmezse Ne Olur?
Normal şartlarda findeks notunun güncellenmemesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Fakat bazı sistemsel hatalar nedeniyle bu güncellemelerde aksamalar meydana gelebilir. Bu durumda kişiler, Kredi Kayıt Bürosu’na itirazda bulunarak hesaplarının incelenmesini ve ilgili güncellenmenin yapılmasını sağlayabilirler. Bu işlem için bazı bankalar da kayıt tutmaktadır.

Findeks Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Findeks, kişi ve kurumların finansal geçmişlerini kayıt altında tutan bir oluşumdur. Bu kayıtlar Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanında barındırılır.

Herkesin Findeks Notu Var mıdır?

Geçmişinde hiçbir şekilde bankalar ile etkileşim halinde bulunmamış bir kimsenin findeks kaydı bulunmaz.

Findeks Notu Olmayanlar Ne Yapmalı?

Findeks notu bulunmayan kimselerin başvuru vb. bir işlem yapmaları söz konusu değildir. Kredi Kayıt Bürosu ilgili verileri finansal işlem tabanlı otomatik olarak kayıt etmektedir. Findeks notu bulunmayan kişiler herhangi bir bankadan hesap açtırarak bu hesabı aktif olarak kullanmalıdır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!