Ekonomi Nedir ?

Findeks Nedir ?

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

Findeks Not Sistemi Nasıldır?

Findeks kredi puanları, Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından tutulan kayıtlar sonucu yapılan analizlerle oluşturulan puanlardır. Bu puanlar minimum 0 olmak üzere maksimum 1900’dür. Puanlama sistemi 5 farklı dereceye bölünmüş, kategorize edilmiştir.

Findeks Not Sistemini Neler Oluşturur?

Kişilerin kullanmış olduğu kredi ve kredi kartlarının ödemeleri findeks puanının % 30’unu oluşturmaktadır. Bu yüzden kredilerin aylık ödemelerinin asla gecikmemesi gerekir. Kredi kartı ödemelerinin ise belirlenen tarihler arasında yapılması önemlidir. Borcun tamamının ödenememesi durumunda en azında asgari tutarın ödenmesi findeks kredi puanının büyük ölçüde etkilenmesini önleyecektir.

Kişinin mevcut hesapları ve borçları findeks kredi puanının % 25’ini oluşturmaktadır. Bir kişinin ne kadar çok borcu var ise kredi puanı da aynı derecede düşüktür. Mevcut borçların kapatılması veya azaltılması kredi puanının yükselmesini sağlar.

Yapılan yeni kredi başvuruları findeks notunun % 20’sini etkilemektedir. İnsanların dikkat etmediği en önemli husus da budur. Sürekli olarak kredi başvurusu yapmak findeks puanının düşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca başvurulan kredilerin iptali ise findeks notu için büyük olumsuzluk içerir.

Kullanılan kredinin kullanım yoğunluğu findeks puanının % 15’ini oluşturmaktadır.

Yukarıda sayılan temel ölçütler dışında kalan; hesap hareketliliği, para transfer işlemleri vb. tüm işlemler de findeks kredi puanının % 10’unun oluşturmaktadır.

Findeks En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

Findeks puanlama sisteminde en yüksek puan 1900’dür. Bu puana sahip kişiler bankaların her türlü kredi ve kredi ürünü hizmetlerinden yararlanabilme hakkına sahiptir. Bu durumda kanuni hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat kullanılacak kredinin büyüklüğü banka tarafından yapılan inceleme sonrası belirlenir.

Bu durumda kişilerin taşınmaz mal varlıkları, maddi gelirleri, borçları ve ek gelirleri incelenir. Bunun sonrasında kişilerin krediden talep ettikleri miktarda yararlanıp yararlanamayacakları belirlenir. Fakat genellikle 1900 kredi notuna sahip kişiler, talep ettikleri miktarda krediyi bankalardan temin edebilirler.

 

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuştur. Findeks’e ait tüm kayıtlar ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. Bu kayıtların oluşturulması, düzenlenmesi, analiz edilmesi ve belirli formlara çevrilmesi her ne kadar bilgisayarlar aracılığı ile sistematik bir şekilde gerçekleştirilse de bazı durumlarda hatalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilgili hatanın düzeltilebilmesi için itiraz edilmesi gerekir. Yapılan İtiraz sonucunda kişi veya kurumun kayıtları incelenip düzenlenir.

Findeks İtirazları Nasıl ve Nereye Yapılır?

Findeks şikâyet ve itirazları, müşteri hizmetlerine yapılmalıdır. Müşteri hizmetlerine ulaşabilmek için söz konusu iletişim bilgileri www.findeks.com olan Findeks’in resmi sitesinde bulunmaktadır. Müşteri hizmetleri ile söz konusu şikâyet veya itiraz hakkında görüşülebilir. Bu durumda şikâyeti alan müşteri hizmetleri sorunun düzeltilebilmesi için kişilerden gelen itirazları başka bir mecraya aktarır.

Hangi Durumlarda Findeks’e İtiraz Edilebilir?

1-) Findeks Verilerinin Güncellenmemesi

Findeks’e gelen şikâyetler arasında en sık görüleni findeks verilerinin güncellenmemesi durumudur. Normalde findeks verileri aylık olarak güncellenirken, bazı sistemsel hatalar sonucu bazı kişilerin kayıtlarında güncelleme problemi meydana gelebilmektedir. Bu durumda güncelleme ile alakalı müşteri hizmetlerine başvurmak gerekir.

2-) Findeks Puanının Hesaplanmaması

Bazı kişiler findeks sorgulaması yaparken “Findeks puanınız hesaplanamamıştır.” gibi bir uyarı ile karşılaşırlar. Bu durumun bir sebebi sorgulama yapan kişinin findeks kaydının bulunmamasıdır. Diğer sebep ise, sistemde bulunan bir hatadır. Bu durumda müşteri hizmetleri ile iletişime geçilip ücretsiz bir şekilde findeks puanı öğrenilebilir.

3-) Findeks Verilerinin Sahte Olması

Findeks kredi raporlarında sahtecilik son zamanlarda artan eylemler arasındadır. Bazı dolandırıcı kişiler gerçek olmayan findeks raporu hazırlamaktadırlar. Gerçekliğinden şüphelenilen findeks raporunun müşteri hizmetlerine bildirilmesi gerekir. Müşteri hizmetleri ilgili raporun gerçek mi sahte mi olduğunu tespit edecektir.

Buna ek olarak Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi web sitesi üzerinden referans numarası ile de bir raporun gerçek olup olmadığı belirlenebilir. Gerçekliği tespit edilen raporlar ve bu raporları hazırlayan kişiler için yasal işlem başlatmak adına raporların Kredi Kayıt Bürosu’na bildirilmesi gerekir.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!