Ekonomi

Findeks Nedir, Ne İşe Yarar

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından oluşturulan bir sistemdir. Bu sistem kişilerin bankalarla ve finansal kuruluşlarla olan geçmişini kayıt altında tutar. Tutulan kayıtlar belirli düzenlemelerden geçirilir ve findeks kredi puanı, risk raporu, çek raporu gibi raporlar oluşturulur.

Findeks Kredi Puanı Nedir?
Findeks kredi puanı, findeks hizmetlerinden yalnızca bir tanesidir. Findeks kredi puanı kişilerin bankalar ile olan finansal geçmişleri sonucunda oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sisteminde bireylerin ve kurumların kredi notları oluşturulur. Bu not vasıtası ile kişi ve kurumlar bankaların kredi ve krediye ait ürün hizmetlerinden yararlanabilme fırsatı elde ederler. Ayrıca bankalar dışında son zamanlarda gayrimenkul ve satış-pazarlama gibi şirketler de hizmetlerini sunarken Findeks kredi puanını dikkate alırlar.
Findeks Kredi puanlama sistemi hakkında daha fazla ayrıntı için şu konu başlığını inceleyebilirsiniz: “Hangi Findeks Notu Ne Anlama Gelir”

Findeks Kredi Puanı Ne İşe Yarar?

Findeks kredi puanı, resmi bir kurum tarafından tutulan kayıtlar sonucu oluşturulduğu için oldukça önem arz etmektedir. Birçok kurum ve kuruluş Findeks kredi puanını göz önünde bulundurur. Bunlardan en önemlisi ise bankalardır. Bankalar, sunmuş oldukları hizmetlerden yararlanmak isteyen kişi ve kurumların başvurularını değerlendirirken ilk olarak söz konusu başvuran tarafın findeks kredi puanına bakarlar. Bu puanın düşük veya yüksek oluşu kişinin referansını gösterdiğinden bankalarca dikkat edilmektedir.

Findeks kredi notunuzu yükseltmenin yollarını merak ediyorsanız: “Kredi Notu Yükseltme Taktikleri”
Findeks kredi puanı için belirli aralıklar oluşturulmuştur. Bu aralıklarda bulunan kişiler belirli bir puan sınırının altındalarsa hiçbir şekilde kredi ve kredi ürün hizmetlerinden yararlanamazlar. Bu sınırın üstünde bulunan kişiler ise sahip oldukları puana göre bankanın hizmetlerinden belirli ölçüde yararlanabilirler. Puan aralıkları belirlenmiş olsa da bankalarca değişiklik göstermektedir.

Findeks kredi notunuzun en az kaç olması gerektiğini merak ediyorsanız ilgili haberimizi okuyabilirsiniz: “Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?”
Findeks kredi puanının önemli olduğu bir diğer alan ise satış-pazarlama şirketlerinden herhangi bir ürünün satın alınması işlemidir. Bu işlem en çok cep telefonu satışlarında görülmektedir. Cep telefonları kredi kartı ile alınamadığı için böyle bir yönteme başvurulmuştur.

Buna göre GSM şirketleri üzerinden findeks kredi puanı ile cep telefonu satın alınabilir. GSM şirketleri satış esnasında kişinin adına bankadan kredi oluşturur ve bu kredi vasıtası ile cep telefonu satışını kişiye yapar.

Findeks Nedir ?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından oluşturulan bir sistemdir.

Findex Ne İşe Yarar

Bu sistem kişilerin bankalarla ve finansal kuruluşlarla olan geçmişini kayıt altında tutar. Tutulan kayıtlar belirli düzenlemelerden geçirilir ve findeks kredi puanı, risk raporu, çek raporu gibi raporlar oluşturulur.

Findeks Kredi Puanı Ne İşe Yarar?

Bankalar, sunmuş oldukları hizmetlerden yararlanmak isteyen kişi ve kurumların başvurularını değerlendirirken ilk olarak söz konusu başvuran tarafın findeks kredi puanına bakarlar. Bu puanın düşük veya yüksek oluşu kişinin referansını gösterdiğinden bankalarca dikkat edilmektedir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!