Ekonomi

Ethereum (ETH) nedir? Bitcoin Arasındaki Farklar ?

ethereum nedir
Yazar - Editor

Ethereum, Bitcoin gibi son yıllarda en çok çıkış yaşayan coinlerden bir tanesi olan Ethereum terimini duyduğumuzda, genellikle onu Bitcoin gibi kripto para birimleriyle ilişkilendiririz. Bu tanım tamamen yanlış olmasa da, Ethereum’un sadece basit bir kripto para birimi olmadığını, aslında geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına izin veren blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş açık bir yazılım platformu olduğunu anlamak önemlidir. Ethereum platformunun içinde, Ethereum blockchain üzerine kurulu uygulamaları güçlendirmek için kullanılan Ethereum adlı bir kripto para birimi vardır. Son dönemde çıkış yaşaması ile Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen ve en iyi coinlerden bir tanesi olarak görülen Ethereum para birimine yakında bakalım.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Blockchain nedir?

İlk yazımızda bahsedeceğimiz temel terimlerden bir tanesi olan Blockhain nedir daha doğrusu blok zinciri olarak geçen bu kavram ne anlama gelmektedir bundan bahsedelim. Temel olarak, blok zinciri, işlem defterlerinden oluşan ve paylaşılan bir veritabanıdır. Bir banka gibi, basit bir blok zinciri defteri, kripto para birimlerinin takibini yapmaktadır. Bir merkez bankasının aksine, satın alan herkes bu defterin bir kopyasına sahiptir ve birbirlerinin hesaplarını doğrulayabilir. Blockchain, diğer veritabanlarını etkileyen güven sorununu aşağıdaki şekillerde ortadan kaldırır.

Merkeziyetçilik : Okuma ve yazma veritabanı tamamen merkezi olmayan ve güvenlidir. Blockchain’i kimse veya grup kontrol edemez. Merkezi olmayan sistemlere karşı bir güven sorunu olsa da Ethereum kripto parasında bu durum geçerli değildir.
Aşırı hata toleransı : Burada önemli olan nokta sistemin düzgün çalışıp çalışmaması üzerinedir. Hata toleransı, sistemin hasarlı verileri işleme yeteneğine denilmektedir. Hata toleransı blok zincirine özgü olmasa da, veritabanını paylaşan her hesabın değişikliklerini doğrulamasına izin vermesine yarar fakat bunlar mantıksal düzeyde olacak şekilde olursa eğer izin verir.
Doğrulama : Sistemin güvenilir olması ve başka insanlar tarafından ulaşılmaması için üçüncü şahıs olmayan herkes işlemi doğrulayabilir olarak tasarlanmıştır.

Ethereum (ETH) nedir?

ETH, daha önce de bahsettiğimiz gibi, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan, blockchain teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir platformdur. Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve diğer yasal ve finansal uygulamalar gibi merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan açık bir platformdur. Ethereum’u programlanabilir bir Bitcoin olarak düşünebilirsiniz. Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldü ve Bitcoin topluluğunun genişlemesini izlerken bir anda çıkış yakaladı. Ethereum şu anda ikinci en yüksek madeni para piyasa değeri olan kripto para birimidir ve Bitcoin’i değerli bir yatırım olarak kullanması ve dünyadaki en popüler kripto para birimi olarak Bitcoin’i geçmesi bekleniyor.

ethereum

Ethereum nasıl çalışır?

ETH blok zinciri yani blochain, Bitcoin’e çok benzer, ancak programlama dili, geliştiricilerin blok zinciri işlemlerinde belirli sonuçları yönetmek ve otomatikleştirmek için yazılım yazmasına izin verir. Bu yazılıma akıllı sözleşme adı verilir. Yazılım, önceden belirlenmiş koşulları karşılandığında işlemleri otomatik olarak yürütebilir, böylece işlemlerin manuel olarak tamamlanmasıyla ilgili gecikmeleri ve maliyetleri ortadan kaldırır. Burada geleneksel sözleşme akıllı sözleşme arasındaki farkı görebilirsiniz. Basit bir örnek olarak, ETH kullanıcıları belirli bir tarihte arkadaşlarına belirli miktarda Ether göndermek için akıllı bir sözleşme oluşturabilir. Bu kodu blok zincirine yazarlar ve Ethereum’u kararlaştırılan tarih sona erdiğinde otomatik olarak diğer tarafa geçecektir.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar

İnsanlar coin satın almak istediklerinde listnein en başına bakarlar. Genelde ilk iki sırada yer alan Bitcoin ve ETH kripto paralarına rastlarlar. Bitcoin ve Ethereum dalgalanmaları farklı olarak sürmektedir. Bitcoin çok daha fazla dalgalanmalar yaşarken, Ethereum daha az ve sabit oranda ilerlemektedir. Tabii ki bu analiz günümüzdeki mevcut iniş çıkışlar için geçerlidir. Ethereum ve Bitcoin, dünyadaki en önemli ve en büyük kripto para birimleridir. Ancak kripto para birimleri olarak tamamen farklılar. Ethereum başlangıçta Bitcoin programlama dilini yaratma ihtiyacından doğmuştur diyebiliriz. Programlama dilleri, geliştiricilerin blok zinciri üzerinde çeşitli uygulamalar oluşturmasını sağlar. ETH ve Bitcoin kullanım durumları farklıdır. Bitcoin bir ödeme sistemi ve para birimidir. Ethereum blok zincirinin koruma yöntemi, Bitcoin blok zincirininkiyle aynıdır. Madenciler olmadan ETH ağı çalışmayacaktır. Madencilik makinesi, işlemleri bir bellek havuzundan alıp yeni bloklara yerleştirebilen güçlü bir bilgisayardır. Ethereum blok zincirinde binlerce madenci var. Çalışmaları yeni eter jetonları ile ödüllendirilir. Ethereum ve Bitcoin tamamen farklı kripto para birimleridir ve aynı pazar payı için rekabet etmezler. En önemlisi, Ethereum ve Bitcoin birbirini destekleyen kripto para birimleri olarak görülebilir. İkisi de birbirini besliyor diyemeyiz fakat piyasadaki rekabetten karlı çıkmaktadırlar.

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Ethereum Sonuç

Türkiye uzun yıllar boyunca varlığını bilmese ya da çok fazla bilgiye sahip olmasa da Ethereum, piyasadaki en eski ve en popüler kripto para birimlerinden biridir. Ethereum resmi olarak 2015 baharında piyasaya sürüldü. Yıllar geçtikçe, ETH muazzam bir şekilde gelişti. Ethereum blok zincirinde sürekli olarak yeni ve yenilikçi uygulamalar yayınlarken bir yandan da kullanıcıyı tarafına çekmeyi başardı. Diğer platformlarla karşılaştırıldığında, ETH en çok uygulama ve geliştiriciye sahiptir. Son yıllarda Ethereum blok zincirinin popülaritesi ve kullanımı giderek artıyor olp yazımızın başında da dediğimiz gibi böyle giderse Bitcoin gibi bir devi arkasında bırakabilir.

ETH açık ara en büyük ve en popüler kripto para ekosistemi olmasına rağmen, son zamanlarda birçok rakibi tarafından gerilerde kalmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda ortaya çıkan diğer ekosistemlerle karşılaştırıldığında, Ethereum’un bariz avantajları vardır. Ethereum en yetenekli geliştiricilere ve gelecek vaat eden projelere sahiptir. Örneğin, hemen hemen tüm mevcut merkezi olmayan finans uygulamaları ETH blok zincirinde yerleşiktir. Tekrar dile getirmek gerekirse merkezi olmayan bir sistemdir, tamamen özerktir ve hiç kimse tarafından kontrol edilmez. Merkezi bir başarısızlık noktası yoktur, çünkü dünya çapında binlerce gönüllünün bilgisayarları tarafından çalıştırılır, bu da hiçbir zaman çevrimdışı olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca kullanıcının kişisel bilgileri kendi bilgisayarında tutulurken, uygulamalar, videolar vb. Kendi bilgisayarında tutulur. İçerik, App Store ve YouTube gibi barındırma hizmetleri tarafından belirlenen kurallara uymak zorunda kalmadan tamamen işlenen tarafından kontrol edilir. İkinci olarak, ETH ve Bitcoin’in birbirini karşılaştırmasına rağmen, tamamen farklı hedefleri olan tamamen farklı iki proje olduğunu anlamak önemlidir.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!