Oyun

Epic Games’te Jurassic World Evolution Ücretsiz Oldu!

Jurassic World Evolution
Yazar - Hakan Beledin

Jurassic World Evolution 17 Aralık tarihinde Epic Games tarafında yayınlanan indirimler sayesinde birçok kullanıcı indirimlerden yararlanırken Jurassic World Evolution’ı ücretsiz olarak sundu. Normal fiyatı 171 lira olan bu oyun grafik ve oynanış bakımından olumlu geri dönüşler almıştır. 17 Aralık tarihinde başlamış olup 7 ocak’a kadar devam edecek olan bu ücretsiz oyuna ulaşmak için yapmanız gerekenleri yazımızda açıkladık. Oyunun hikayesini, oynanışını ve grafiklerini anlatcağımız bu yazımızda oyuna dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Jurassic Park filmlerini izlediyseniz heyecanı ve gerilimi oldukça yüksek kurgulanan bu filmler, aynı grafikler olmasa da gerçeğe yakın grafikleri ile kullanıcı oyuna bağlamaktadır.

Jurassic World Evolution

Jurassic World Evolution oyunu yıllar öncesinde yaşanılan hayvan türünü daha çok kontrol etmeye yarayan bir çiftlik oyunu olarak görebilirsiniz. Koyun inek yerine dinozorlara sahip çıktığınız bakımını yaptığını ve aynı zamanda birçok aracı kullanabildiğiniz eğlenceli bir oyun olarak tanıtabiliriz. Daha çok park kurduğunuz bu ortam sizlerin elinde, eğer tüm imkanları doğru şekilde kullanırsanız dinozorlarınız sağlıklı ve sorun çıkartmadan büyümelerini sağayabilirsiniz. Biraz da hikayesinden bahsedecek olursak, dinozor parkı işletiyoruz fakat sadece işletmek diyemeyiz. İnsanların gelip ziyaret edebileceği, gezip görebileceği güvenli bir alan oluşturmak zorundayız. Tabii ki her ziyaretçi gelişinde ücret alıyoruz ve bu ücretler parkımızı daha da geliştirmeye ve bir üst seviyeye çıkarmamıza olanak sağlıyor. Normal tarafda değilde DLC tarafında daha çok hikaye mevcut olup eğer hikaye odaklı ilerleyeyim diyorsanız DLC paketini satın alabilirsiniz.

Jurassic World Evolution ücretsiz

Oynanış

Jurassic World Evolution oyunu ilk olara PS 4 ve PC oalrak duyurulmuştu. Beklentileri yükselten bu oyun çıkış yaptığı tarihten bu yana popülerliğini kaybetmemiş olup Epic Games’in ücretsiz olarak sunmasının ardından kullanıcılar tarafında büyük bir merak uyandırmıştır. Oyunda iş geliştirme fonksiyona sahip olduğunuzu ve bunu birçok araç kullanarak yaptığınızı söylemekte fayda var. Müşterilerinize göstermke istediğiniz dinozorlar hırçın ve saldırgan oldukları için doğru bölgede konumlandırmak her zaman için önemlidir. Oyunda yer alan kalite sistemi sayesinde ziyaret eden müşteriler ona göre bir ücret ödemek zorundadırlar. Örneğin 5 yıldızlı bir parkınız olduğunu düşünürseniz çok sayıda müşteri ve yatırdıkları para da kat ve kat artacaktır.

Dinozorların birbirlerine saldırmamaları ve kendi alanlarında sakince yaşamalarını sağlamak için çit duvarlar yaparken bu duvarları en süt seviye malzeme ile güçlendirmek zorundasınız. Oyunda yer alan 3 karakter bizlere neler yapmamıız gerektiğine dair ipuclar verecek bu ipuclarını doğru bir şekilde kullandığımızda istediğimizi elde etmeye çok yakınlaşmış olacağız. Tabii ki her dalda değerlendirme yapacakları için genel anlamda bu ipuclarını uygulamamız gerekecek. Örneğin eğlence, güvenlik bizim için oldukça önemli konular olurken bunun yanında bilim için de çalışmalar yapmaktayız.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Oyunda kendi başınıza hareket etmek yerine oyunun size verdiği görevleri tammalayarak oyuna devam etmektesiniz. Bu görevler sayesinde ne yapmamız gerektiğine dair fikirler düşünmekteyiz ve bu fikirleri hayata geçirmek için gereken adımları uygulamaktayız. Yukarıda bahsettiğimiz 3 kategorideki görevleri yaptığımızda veya yapmadığımızda yıldız sayımız yani derecelendirme sistemi yeniden şekil almaktadır. İyi bir park yönetmek ve son üretim koruma sistemlerini devreye almaktayız. Biraz daha az parayla başladığımızda bu oyunda ilerlemek ve genişletmek tamamen size kalmış diyebiliriz. Var olan binaların işinize yaramayacak olanları bulup bu binaları satma şansınız bulunmaktadır. Bu binaları satarak elde edeceğiniz geliri doğru bir şekilde harcayarak değerlendirebilirsiniz. Adayı düzgün bir şekilde planlamak olduk zordur.

Jurassic World Evolution epic games

Daha önce Cities Skylines gibi oyunlar oynadıysanız buralarda inşa edeceğiniz binalar yapmak oldukça zordur ve kaynak bakımından da fayda vermez. Bazı bölümlere yapmak isteyeceğiniz binaları ya da barikatı yapamayıp bunu başka yere konumlandırmak zorunda kalıyorsunuz. Tabii ki kafanızdaki proje tam olarak oturmuyor haliyle. Parkınıza restoran, tuvalet, hediyelik eşya dükkanı gibi binalar yapıp ziyaretçilerin daha çok ziyaret edebileceği alanlar yapabilir ve buralarda elde edebileceğiniz. Bunlara ek konaklayabilecekleri yerleri yapmak sizler için ekstra gelir elde etmenizi sağlar.

Özellikle bahsettiğimiz bilim dalındaki gelişmeleri ilerletirseniz, bunları araştırma merkezi kurarak başarmanız münkün. Örneğin fosilleri araştırdığınızda bir DNA örneğine rastlarsanız, bilim alanında bir üst seviyeye çıkarsınız. Bu DNA’lar sayesinde dinozorlar üretebilir veya bunları satarak ciddi oranda kazanç sağlayabilirsiniz. Bir dinozorun DNA’sından ne kadar fazla bulursanız o dinozor o kadar sağlıklı olmasının yanı sıra ne kadar az bulursanız da o kadar yaşama süresi azalmaktadır. Bu yüzden DNA çokluğunu bulmaya yani sık sık araştırma yapmaya özen gösterin.

Oyunda yer alan görevleri yerine getirdiğinizde yeni özellikler kazanabiliyor ve yeni adalara geçip farklı dinozorları elde etme şansı yakalıyorsunuz. Aklınıza gelmeyecek kadar dinozor çeşidi oyunda konumladnırılmış olup her birinin özellikleri farklılık göstermektedir. Örneğin bazıları su bazıları ise karada daha rahat yaşarken birbirlerini aynı yere koyarsanız kavaga etme olasılıkları da değişkenlik gösteriyor. Dinozorları doğru şekilde ve eksiksiz beslemeniz önemli aksi takdirde dinozorlarınız hastalanır ve ölür. Eğer ölürlerse sizi ziyaret etmeye gelen müşteriler artık gelmez olur ve işletmeniz zarar yolunda ilerler.

Oyunda her türlü bilgiyi görebiliyor olmamaız oyunu daha heyecanlı ve keyifli kılmaktadır. Ara sıra ortaya çıkan doğa olayları işinizi bir hayli zorlaştırmaktadır. Bunların dışında dinozorların kaçmak istemesi en son isteyeceğiniz durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden telleri ve barikatları elektrikle kaplamak gerekir. Araştırma yaparak buna ulaşabileceğiniz gibi ziyaretçileriniz de daha güvenli bir şekilde ziyaret edecek ve sizin kaliteniz artacaktır. Oyunun bizce en sevdiğimiz özelliği ise bireysel olarak gidip görevler yapmak. Kamera açısı insan olarak ayarlayıp arabayla giderek dinozorların içine girebilir onların fotoğraflarınnı çekebilir ya da besleyebilirsiniz.

Jurassic World Evolution inceleme

Grafikler

Sistem anlamında üst düzey bir performans istemeyen Jurassic World Evolution görsellik anlamında oldukça gerçekçi tasarlanmış bir yapım oalrak karşımıza çıkmaktadır. Her dinozoru ayrı ayrı tasarlayıp farklı özellikleri tanımlayarak bunları oyuncuya göstermektedir. Kamera açısı sayesinde ağızlarına kadar bakabildiğiniz bu oyunda bu kadar gerçekçilik görmek mutlu edici. Özellikle T-Rex abimizin kükremesini akıllardan kazımak oldukça zor olacak gibi. Yukarıda bahsettiğimiz doğa olayları sizleri zor duruma soksa da görsle açıdan keyifli bir görüntü sunmaktadır. Oyunun eksisi ise ziyaretçilere özenilmeyişidir. Sadece araba, park ve dinozorlara özenilen bu oyunda en önemli etken ziyaretçileri düşük seviyede tutmak oyunculardan olumsuz geri gönüşler almıştır. Bir başka olumsuz yanı ise aynı hareketleri defalarca izleten bir mekanizma olması. Dinozorların sürekli vahşi saldırıları sabit kalmış ve farklı bir vuruş ya da hareket görememekteyiz.

Jurassic World Evolution Artıları

 • Onlarca farklı türde ve tasarımda dinozorların olması
 • Seslendirme
 • Kendi tasarımınızı parka kurma ve şekillendirme yetkisinin olması
 • Özel görevlerin heyecan verici etkisi

Jurassic World Evolution Eksileri

 • Oyunun sürekli aynı şeyleri oyuncuya sunması
 • Ziyaretçi tasarımların görselleri
 • Daha az alanda inşa etme yetkisi

Jurassic World Evolution Sistem Gereksinimleri

Minimum:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1+)/8.1/10 64bit
İşlemci: Intel i5-2300/AMD FX-4300
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 (Legacy GPU: GeForce GTX 660) / AMD Radeon 7850 (2GB)
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
Önerilen:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1+) / 8.1/10 64bit
İşlemci: Intel i7-4770/AMD FX-8350
Bellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD RX 480
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 12 GB kullanılabilir alan

Jurassic World Evolution’i Kütüphanenize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

 • İlk olarak kaydınız yoksa kaydolun daha sonra Epic Games hesabınıza giriş yapın.
 • Arama yerine oyunun adını yazarak oyun sayfasına gidin
 • Daha sonra sağ altta yer alan yükle tuşuna basın.
 • Ücretsiz ulaşacağınız için siparişi Ver’e tıklamanız yeterli olacaktır
 • Oyunlar böylece kütüphanenize eklenmiş olacak ve istediğiniz zaman indirebileceksiniz.

Jurassic World Evolution Tanıtım

 

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!