Oyun

En Yenilikçi Oynanış Ödül Sahibi Death Stranding İnceleme

Death Stranding
Yazar - Hakan Beledin

Death Stranding, ilk olarak PS 4 için 8 kasım tarihinde piyasaya sürülen ve oyuncular tarafından büyük ilgi toplayan Death Stranding, virüs nedeniyle gün geçtikçe ertelenme süresi d artmış olup ancak temmuz ayında PC için çıkartılmıştı. Son zamanlarda oynayabileceğiniz bol aksiyonlu ve en keyifli oyunlardan bir tanesidir. Fragmanını izlemeniz bile nasıl bir oyun olduğunu göstermektedir. Oynadığınız en ilginç ve farklı ögeler gördüğünüz oyun olabilir fakat bu özellikleri sizlere vermemiz olumsuz anlamda düşünülmesine sebep olmasın. Yılın en yenilikçi oyunu seçilen Death Stranding satın alma sayısı ve oyuncuların olumlu geri bildirimi ile fark oluşturdu diyebiliriz. Hideo Kojima Japon oyun yapımı geliştiricisi bugüne kadar sayısız oyun çıkarmış ve piyasaya sürdüğü yapımlar sayesinde kaliteli bir oyuncu kitlesi elde etmiştir. Metal Gear serisi ile başlayan serüvenine Death Stranding gibi ödül alan başarılı bir oyun ile devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere Death Stranding oyununa dair oynanış, grafiklere ve hikayesine değineceğiz.

Death Stranding Hikayesi

Kojima abimiz hayal dünyamızı oldukça şaşırtacak bir hikayeyle karşımıza çıkmaktadır. Post akoliptik olarak adlandırılan yani kıyamet sonrası bir dünya ile karşılaşmaktayız. İnsanların sandığı gibi kıyametten sonra darma duman bir dünya yerine farklı bir dünya ile karşılaşacaksınız. Patlamanın nedeni bilinmese de patladığı andan itibaren çok farklı bir dünya ile karşılaşmaktayız. Önceden sığınak yapan insanlar bu durumdan daha az hasar alsa da hiç hasar almadıklarını söyleyemeyiz. İnsanlar tasarladıkları sığınaklarda yaşam mücadelesi verirken dünyanın o eski görüntüsünden eser kalmamış durumdadır. Ölümle yaşam arasındaki bu ince çizgi çok kritik olup zaten oyunun isminden de anlaşılmaktadır.

Death Stranding review

Önemli bir bilgi verecek olursak, bu oyunun ismindeki kıyı kelimesi bir oyun yüzünden birçok insanın kendini öldürmesini esas almaktadır. Balina ve yunusların kendilerini kıyıya atarak intihar etmelerinden esinlenmiş olmakta olup oyunun çeşitli yerlerinde bu gibi simgeleri görmek mümkündür. Sam Bridges yani ana karanımızın görevi patlama sonrasında kargo taşımacılığı yapmaktadır. Oyunun hangi dönemde tam olarak yaşandığı bilinememektedir fakat oyunda yer alan hologramlar ve teknolojinin sıkça karşımıza çıkmasından anlıyoruz ki şuan ki bulunduğumuz yıldan epey ilerde bir yıl diyebiliriz. Oyunun ilk başlarında özellikle sinematik bölümler oldukça fazla olup bu durum oyunun ortalarına doğru azalmaktadır.

Oyunun hikayesini oyuncu ilk başta anlaması için bu hikayelerin sayısı ilk başlarda artırılmış olup hem görsel anlamda hemde anlamamız yönünde bizlere olumlu yansımaktadır. Bu sinematikleri bir film izliyormuş gibi izleyin yoksa sıkıcı ve bitmek bilmeyen video olarak bakacaksınız. Oyunun grafikleri oldukça başarılı olduğu için bu sinematikler çok başarılı kurgulanmıştır. Bu sinematikleri izleyerek dünyaya ne olduğunu, KV adı verilen ölmüş ama arafta kalmış ruhların neler yaptığını ve diğer detayları öğrenmekteyiz.

Death Stranding fiyat

Death Stranding İnceleme

Oyunun geçtiği bölge ABD olarak geçerken burada şaşırdığınız bir olay bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri yıkım görmüş ve yerine yine Amerika Birleşik ismini almıştır fakat burada farklı nokta ise sonuna Şehirler olgusunu eklemeleri olmuş. Bu ABŞ olarak adlandırdığımız devlet için kargolar taşıyarak onlara yardımcı olmaktayız. Oyunda karşınıza çıkacak olan KV ruhları sizlere zor anlar yaşatabilir. Bunlar sürekli karşınıza çıkmasa da çıktıkları zaman zaten etraf karanlıkken daha da çok karanlıkla kaplanıyor. Sadece bu kadarla bitiyor mu tabii ki hayır, yağmur bulutları geliyor ve korkutucu seslerle etrafınız sarılıyor diyebiliriz.

Oyunun ilginç tarafı ise sizde bulunan küvezdeki bebekleri kullanarak bunlardan kurtulabiliyorsunuz. Şaşırdınız biliyoruz fakat bu bebekleri üstünüzdeki taşıdığınızı belirtmek isteriz. Kargocu olarak seçilen Sam abimiz yani kahramanımız oldukça yetenekli olup onu seçmelerinin bir sebebi bulunmaktadır. Sam sıradan bir kargocu da değil. KV’lerin yerini hissedebildiği için kargocu olarak seçilmiştir. Üzerinizde taşıdığınız bu bebekler oyunun ilerleyen dakikalarında sizlere neredeyse her sorunda yardımcı oluyorken bir süre sonra bu bebeklerle duygusal bağ kuracaksınız.

Death Stranding inceleme

Burada olumsuz olan bir nokta varsa oda kahramanımız olan Sam abimizin ölse bile tekrar hayata dönebilme özelliğinin bulunmasıdır. Bu yüzden KV adındaki ruhlar Sam abimiz için çok sorun teşkil etmiyor fakat geldiklerindeki o ortam biraz ürkütücü diyebiliriz. Evet ölse bile geri dönebiliyor fakat burada önemli olan nokta kargo taşırken karşılaşmamanızdır. Eğer kargo taşımacılığı yaparken karşılaşırsanız kargolarınız zarar görebilmektedir. Sadece zarar görse iyi fakat bazen kaybolma gibi durumlar olmaktadır. Her zaman için dikkatli olmalısınız, ölmeseniz bile kargolarınıza zarar gelmesini istemiyorsanız gözünüzü dört açın.

Oyunda motosiklet ve kamyon dışında bir aracınız yok. Sadece kargoları üzerine yükleyebildiğiniz ve belli sınırlamaları olan uçan kuryeler size yardımcı olabiliyorken her kargonun ağırlığı aynı değildir. Farklı ağırlıktaki kargolar engebeli araziler yüzünden bizlere zorlu dakikalar geçirtmektedir. Bu kargoları seviye atladıkça taşımak daha kolay oluyor fakat dediğimiz gibi arazilerin kötülüğü çok etkiliyor bu yüzden her şeyi yanınıza almaktan değil, akıllıca ve ihtiyacınıza göre seçimler yapmak için düşünmelisiniz.

Oyun teknoloji ile oldukça bağlantılı fakat neden kargoları biz taşıyoruz diyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu görevleri robotlara devrediyoruz fakat bizim kadar hasarsız bir şekilde götürmeleri mümkün olmuyor. Her oyunda karşımıza çıkan boss adını verdiğimiz canavarlar bulunmaktadır. Bu canavarları kargo taşımacılığı yaparken topladığımız bombalar ve eşyaları kullanarak alt etmekteyiz. Bunlara geçmeden önce sadece biz kargo taşımacılığı yapmıyoruz. Yükçüler olarak adlandırılan kargo taşımacılığı yapan farklı türlerde kargocular da yer almaktadır. Bu kargocular oldukça saldırgan oldukları için bunlarla rast gelmek istemezsiniz. Bazı kargo teslimatlarında Yükçü bölgesinden geçmeniz gerekebilir bunun için oldukça dikkatli hareket etmek zorundasınız yoksa kargoya zarar gelebilir. 3D yazıcılarla bina, konaklama yeri, jeneratör gibi araçlar oyunun belli bölgelerinde karşımıza çıkarken sadece nesne olarak konumlanmamıştır.

Death Stranding oynanış

Her biri için farklı özellikler bulunduran bu nesneleri kullanmamız dahilinde bizlere yarar sağlamaktadır. Oyunda yapılar inşa ettikçe puanımız artmaktadır ve bu yapılarda dinlenme ihtiyacımızı giderebilmekteyiz. Bir diğer bahsedeceğimiz konu ise oyundaki araçlardır. Motosiklet ve kamyonet kullanabildiğimiz araçlar genelde elektrikli olarak karşımıza çıkar. İleri teknolojinin var olduğu dünyada hava kirliliği azaltılmak için bu gibi fikirler oyunun içinde yer almaktadır. Yol üzerinde jeneratör üretilme özelliğine sahip olduğumuzu belirtirken bu jeneratörlerden enerji elde edebilmekteyiz. Ya da başkalarının ürettiği jeneratörleri araçlarınızı şarj etmek için kullanabilmekteyiz.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Death Stranding Sistem Gereksinimleri

Normal bir PC yani orta sekment donanıma sahipseniz bu oyunu oynayabilirsiniz fakat düşük sisteme sahipseniz hiç zorlamayın deriz. Yine de aşağıda verdiğimiz özellikleri kendi bilgisayarınız ile karşılaştırın ki daha sonra indirdiğinize pişman olmayın.

 • OS: Windows 10
 • CPU: Intel® Core i5-3470 veya AMD Ryzen 3 1200
 • RAM: 8 GB
 • GPU: GeForce GTX 1050 3 GB veya AMD Radeon RX 560 4 GB
 • DirectX 12
 • HDD: 80GB
 • Sound cards: DirectX uyumluluk

1080p ve 30FPS için bir sonraki çekimler:

 • OS: Windows 10
 • CPU: Intel Core i5-4460 veya AMD Ryzen 5 1400
 • RAM: 8GB
 • GPU: GeForce GTX 1050 Ti 4 GB veya Radeon RX 570 4 GB
 • DirectX 12
 • HDD: 80GB
 • Sound cards: DirectX uyumluluk

Nihai donanım gereksinimleri de 1080p içindir, ancak FPS hedefini 60’a çıkarır:

 • OS: Windows 10
 • CPU: Intel Core i7-3770 veya AMD Ryzen 5 1600
 • RAM: 8GB
 • GPU: GeForce GTX 1060 6 GB veya AMD Radeon RX 590
 • DirectX 12
 • HDD: 80GB
 • Sound cards: DirectX uyumluluk

Death Stranding Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!