Oyun

En İyi PC Uçak Oyunları

en iyi uçak oyunları
Yazar - Hakan Beledin

En iyi PC uçak oyunları aslında çok geniş bir konudur. Çoğu oyunda uçağa dair izler vardır fakat gerçekten kullanabilmek ya da savaşabilmek adına bir liste okumak isteyiyorsanız bu yazı tam size göre. Hava olaylarından ve birçok özellikten etkilenen ve binlerce uçak çeşidi bulunan bu oyunlar, oyuncuların en sevdiği uçak oyunları arasındadır. Günümüzde hala popülerliğini sürdüren bu oyunlar neler öğrenmek ister misiniz ?

En İyi PC Uçak Oyunları

War Thunder

Rus şirketi Gaijin Entertainment tarafından Microsoft Windows, macOS, Linux, PlayStation 4 ve Shield Android TV en iyi uçak oyunlarından bir tanesidir. Xbox One içinde daha sonradan çıkartılan bu oyun daha çok PC platformunda oynandığını söylemekte fayda var. Oyun ikinci dünya savaşındaki çatışmaları ve savaşları konu almış olup verdiği görevlerle kendinizi gerçek bir çatışmadaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Oyunda yer alan hava, kara ve deniz kuvvetleri sayesinde daha çeşitli ve bol kavgalı bir savaş sizleri bekliyor. Oyuncular, Sovyetler Birliği, Almanya, Birleşik Krallık, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa ve Çin gibi ülkelerin uçaklarını seçme şansı bulunmaktadır.

Hiç World of Warships oynadınız mı bilmiyorum ama aynı oradaki ülke seçme durumu gibi diyebiliriz. Uçak gemi ya da tekne sayısı oyunda çokf azla sayıda bulunmakta olup istediğinizi seçme imkanınız bulunmaktadır. Tabii ki burada bir seviye durumu da söz konusudur. Oyunda yer alan üç ana oyun modu sayesinde sıkılmadığınız bir oyun sizleri bekliyor. Farklı türde araçlarla aynı savaşta bulunma özelliği çok iyi düşünülmüş olup, tank savaşlarında ortak kara kuvvetleri ve hava kuvvetleriyle savaşa katılabilmeleri mümkün kılınmıştır. War Thunder sistem gereksinimleri orta seviye bilgisayarlar için ideal düzeyde tasarlanmıştır.

War Thunder Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri:
– İşletim Sistemi: Windows 7/Vista/8/10
– İşlemci: 2.2 GHz
– Bellek: 4 GB RAM
– Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4000 / AMD Radeon 46XX / NVIDIA GeForce GT 520 (DirectX 10.1 seviye ekran kartı ve sürücüler, Oyun için desteklenen minimum çözünürlük 720p’dir)
– DirectX: Sürüm 10
– Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
– Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri:
– İşletim Sistemi: Windows 7 64bit /Vista 64bit /8 64bit /10 64bit
– İşlemci: Intel Core i5
– Bellek: 8 GB RAM
– Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 650 veya daha yüksek, AMD Radeon series 77XX veya daha yüksek (DirectX 11 seviye ekran kartı ve sürücüler)
– DirectX: Sürüm 11
– Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
– Depolama: 22 GB kullanılabilir alan

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator uzun süredir oyuncuların merakla beklediği ve çıkışının ardından bazı kullanıcılar için sevinç kaynağı olsa da bazı kullanıcıların hayalleri yıkıldı diyebiliriz. Oyunda uçak çeşitliliği oldukça fazla sayıda tasarlanmış olup bunların yanında uçak için gereken bütün özellikler konumlandırılmıştır. 30 uçak arasından istediğinizi seçebilir ve o uçağa göre belirlenen pistlere inebilirsiniz. Havaalnları bire bir gerçek ile örtüşmektedir. 37 binden fazla havaalanı konumlandırılan bu oyunda hayatınızda hiç görmediğiniz pistlere rastlayacaksınız.

Daha önce uçak oyunları oynamışsanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz çünkü ilk başta gerçekten çok zorlanacağınız bir simülasyon olarak karşınıza çıkacaktır. Uçağı kontrol etmek zor olduğu gibi eğer bir konsoldan oynuyorsanız bir nebze işiniz daha kolay diyebiliriz. Havalanmak ayrı dert konmak ayrı dert diyebiliriz. Park frenini kapatın, tek tuşla iticilere güç verin, yeterli hıza ulaşınca sol stick’i geriye çektiğinizde kendinizi havada süzülürken bulabilirsiniz fakat inerken kaç defa deneseniz de düzgün bir şekilde başaramayabilirsiniz. Gerçek dünyada uçuş yapan uçakları kullanmak oyuncuyu harika hissettirmesinin yanı sıra nasıl bir yapısı ve büyüklüğü ya da kullanışı hakkında bilgi sahibi olmaktasınız.

Minimum

Intel Core i5-4460 ya da AMD Ryzen 3 1200 işlemci
NVIDIA GeForce GTX 770 ya da AMD Radeon RX 570 ekran kartı
8 GB bellek
150 GB disk alanı
5 Mbit internet bağlantısı

Önerilen

Intel Core i5-8400 ya da AMD Ryzen 5 1500X işlemci
NVIDIA GeForce 970 ya da AMD Radeon RX 590 ekran kartı
16 GB bellek
150 GB disk alanı
20 Mbit internet bağlantısı

Ace Combat 7 Skies Unknown

Osean Federation ve Kingdom of Erusea kuvvetlerinin arasında büyük bir savaş söz konusu iken biz olayın içine girmekteyiz. Trigger lakabına sahip bir pilotun devrini alan biz yani kahramanımız görevini en iyi şekilde yapmak için kaskını takıyor. Grafikleri ve ses komutlarıyla oyuncuların içine işleyen yapısı ile dikkat çekmektedir. Son dönemlerde uçak oyunlarının çoğalmasının ardından bu kadar kapsamlı ve detaylı bir oyun görmemiştik doğrusu. Unreal Engine ile geliştirilen oyun gökyüzündeki alan derinliği, hava şartları, uçak modellerinin ihtişamı, başarılı ses tasarımı ve etkileyici müzikleri sayesinde sanki oyunun içindeymişssiniz gibi hissettirmektedir.

Tabii ki yakın zamanlarda çıkan Flight Simulator gibi bakmayın bu bir savaş oyunu ve çatışmaya dayalı bir oyundur. Özellikle bol aksiyonun olduğu ve sürekli havada dalgalar çizerek doğru konumu bulup düşman uçağını indirmeye çalışacaksınız. Oyunda uçak çeşitliliği oldukça fazla olup özellikle geçmiş dönemdeki savaş uçakları karşımıza çıkmaktadır. Nostalji adına pek çok detayı bünyesinde bulunduran Ace Combat 7 Skies Unknown’da heyecan hat safada diyebiliriz.

Ace Combat 7 Skies Unknown Sistem Gereksinimleri

Minimum:

İşletim Sistemi: Windows 7/8 / 8.1 / 10 (64 bit işletim sistemi gerekir)
İşlemci: Intel Core i3-7100
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750Ti (2GB)
Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Önerilen:

İşletim Sistemi: Windows 7/8 / 8.1 / 10 (64 bit işletim sistemi gerekir)
İşlemci: Intel Core i5-7500
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB)
Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

Arma 3

Arma 3 tam anlamıyla bir uçak oyunu sayılmaz. Daha çok karadan çıkartmalar yapabileceğiniz bu oyunda uçaktan da savaşma özelliği sayesinde uçak oyunları arasında kendine yer buldu diyebiliriz. Grafik ve atmosfer konusunda oyuncular tarafından tam not alan Arma 3, özellikle görevleri ile oldukça keyifli bir zaman geçirme oyunu olarak değerlendirilebilir. Oyunun mekanik ve oynayışı Call of Duty oyununu andırsa da içeriği bambaşka bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyun başında bizleri öğretici bölümler karşılamaktadır. Bu bölümler genelde oyunculara sıkıcı gelse de oyunun içeriğinde ilerlediğiniz zaman bazı yerlerde ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden öğretici kısımlar uçağı ya da kullanacağınız envanterleri nasıl yönetebilceğinize dair bilgiler vermektedir.

Oyundaki gerçekçilik üst seviyede olduğunu oyunda silahların tutukluk yapmasından anlayabilirsiniz. Eğer oyunda arkadaşlarınız yaralanırsa onların yaralarını sararak onu iyileştirmeyeyardımcı olabilirsiniz. Birazda uçak kısmından bahsedecek olursak, burada düşmanlarınızın uçak birimlerini ortadan kaldırmak için size büyük bir görev düşmektedir. Sadece uçakları değil bombalar sayesnde yerdeki birimleri de altetmek mümkündür. Yaralanmak, kan kaybetmek, ağrınızın olması, yorgunluk gibi bir sürü faktörün bulunduğu ARMA 3 gerçekçilik hususunda sınıfındaki benzeri oyunlardan çok ilerde diyebiliriz. En iyi uçak oyunları listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Arma 3 Sistem Gereksinimleri

Minimum

İşletim Sistemi: Windows Vista SP2, 7 SP1
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHz or AMD Dual-Core Athlon 2.5 GHz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800GT / AMD Radeon HD 3830
Ses Kartı: DirectX destekli ses kartı
Depolama: 15 GB boş alan
DirectX: 11

Önerilen

İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 (64-Bit)
İşlemci: Intel Core i5-2300 or AMD Phenom II X4 940 veya daha iyisi
Bellek: 8 GB
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 7750 1 GB VRAM
Ses Kartı: DirectX destekli ses kartı
Depolama: 15 GB boş alan.
DirectX: 11

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!