Oyun

DOOM Eternal İnceleme

DOOM Eternal
Yazar - Hakan Beledin

DOOM Eternal, FPS türünün geçmişine baktığımızda artık kaliteli olarak nitelendirilen ve yeni çıkacak oyunlarında kötü oynanışa dair izlerin bulunmayacağı bilinmektedir. Doom yeni oyununu mart ayında piyasaya sürmüş olup oyunculardan olumlu yönde geri dönüş almıştır. Oyuncu kitlesi oldukça yüksek olan DOOM Eternal sevilen ve takip edilen oyunlar arasına adını yazdırmıştır. Bu oyununda bol bol aksiyon görebileceğimiz gibi düşmanları bozguna uğratmak bizim elimizde. Silahların bolluğu bir yana oyunda ilerledikçe düşmanların zorlaşması ve sizin ekstra çaba harcamanıza olanak tanıyor. Seriye bomba gibi düşen bu oyunda bizlere neler sunuyor yakından bakalım. Oyuna dair oynanış, grafik ve hikayesine dair bilgileri sizlerle paylaştığımız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

DOOM Eternal İnceleme

Tamamen akıcılık üzerine tasarlanan bu oyun özellikle mekanikleri ile dikkat çekmektedir. Akıcılık sadece karakterin hareketlerinde ya da savaş esnasındaki durumlarında değil silah ve ekipman değiştirmede ya da ekipman aldığında bu durumu da görmek mümkün. Tüm mekanikleri kavramak hemen mümkün olmasa da zamanla bu durum oturacak ve düşmanlar karşısında daha aktif bir savaş yapacaksınız. Burada önemli olan nokta üçe ayrılmaktadır. Düşmanlarla mücadele ederken bol bol ihtiyaç duyacağımız sağlığa gösterişli öldürme, zırha yakarak öldürme ve cephaneye elektrikli testere infazı ile sahip olmaktayız. Aslında bu mekanikler oyunun temeli diyebiliriz, bunları kavradığınızda diğer araçlar için uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

DOOM Eternal özellikler

Doom oyununun oyuncular tarafından en sevilen özelliklerinden bir tanesi ise silah, ekipman ya da yetenek gibi unsurların sabit kalmaması ve geliştirme yapabilmemiz. Neden geliştiriyoruz diye soracak olursanız, oyunun ilerleyen bölümlerinde daha güçlü canavarlar ile karşılaşacağımız için bu geliştirmeler oldukça önemlidir. Silah geliştirmeleri ve yetenek geliştirmeleri oyunu hem daha zevkli kılarken hem de görsel açıdan da etkilemektedir. Silah ve yetenek unsuru oldukça önemli olsa da yakın dövüş ile adam öldürmek istiyorsanız bunu kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz.

DOOM Eternal Oynanış

DOOM Eternal oyununun bu kadar sevilmesinin bir başka nedeni ise modlardır. Bu modlar tek başınıza hikaye modunda ilerlemenizi sağlarken Multiplayer seçeneği ile dünyadaki bu oyunu oynayan insanlarla birlikte de oynama şansını elde etmektesiniz. Burada üç oyuncu 2v1 formatında yer alan mücadelede birbirlerine karşı savaşmaktadırlar. Bu modun adı ise Battlemode olarak geçen ve Doom Slayer’e dönüşen taraflardan oluşmaktadır. Tek bir taraf dönüşürken diğer taraflar da iblisleri kontrol etme çabasını gösterecekler.

Oyunun oynanışına dair genel bir bilgi vermeden önce bu oyun bizlere neyi anlatıyor ve hangi bölmede geçiyor onlardan bahsedelim. Farklı bir gezegen olarak düşünmeyin yine oynayacağımız yer Dünya olarak karşımıza çıkıyor fakat sene 2163 olarak bilinmektedir. Dünyanın büyük bir bölümü canavarlar tarafından işgal edilmiş durumda olarak oyuna başlamaktayız. Kalan kısımlar ise dünya yüzeyinden silinmiş yani öldürülmüş ya da bir daha hiç gün yüzü göremeyecek şekilde esir düşmüştür. Dünyayı istila eden ve sonunun gelmesini isteyen cani bir komutan karşımıza çıkmaktadır. Bu komutanın ismi ise Hell Priestlerin ve onların komutanı olan Khan Maykr adında bir yok edici olarak tanımlayabiliriz. Dünyanın gittikçe batması ve kurtarılması zor bir hale dönüşmesi bahsettiğimiz komutanın eserleridir. Doom Slayer yani kahramanımız dünyayı bu komutanın elinden almak ve daha yaşanılabilir bir dünya için savaşmak istemektedir. Uzay aracımız ile dünyanın çeşitli yerlerine giderek araştırma yapmaktayız fakat bu araştırmalar yapılırken de yıkımın devam ettiğini görmekteyiz. Oyunun ilerleyen dakikalarında VEGA adındaki yapay zeka bizleri karşılıyor. Oyunun geçtiği dönem teknoloji açısından oldukça ileri bir dönem olarak kabul edildiği için yapay zeka gibi kavramların oyunda yer aldığını söyleyebiliriz.

DOOM Eternal inceleme

Uzay aracımız ile işgal altındaki bölgeleri yavaş yavaş temizlerken bir başka kahraman yani Samuel Hayden isimli eski dostumuz bizi bulmaktadır. Görevimiz doğrultusunda ilerlemeyi kafaya koyan kahramanımız öncelikli hedef olarak Khan Maykr’ ulaşmak istemektedir. Oyun teknoloji açısından gerek animasyonlar olsun gerekse hologramlar olsun birçok sahnede karşımıza çıkmaktadır. Görevimize devam ederken yanımıza gelen dostumuz bize büyük yardımda bulunarak daha kolay geçmemize olanak tanıyor. Oyunda hikaye odaklı ilerlediğinizde birçok yeni olayla karşılaşıyor olup bu maceralar oyunun daha keyifli geçmesinde büyük rol oynamaktadır. Oyunun sıkıcı bir yapısı bulunmamaktadır aksine her yeni görevde farklı farklı olayların olması bizi hikayenin içine alarak zamanın su gibi akmasını sağlıyor diyebiliriz. Biraz da oyunun en önemli eklentilerinden bir tanesi yani silahlardan bahsedecek olursak oldukça gerçekçi bir silah hissiyatı kullanıcıya sunmaktadır. Özellikle ateş ettiğimizde verdiği hazzı yaşamanıza değer. Örneği bir düşmana ateş ettiğinizde0 karakterler vuruşlarınıza hem görsel hem tepkisel olarak çok net geri dönüşler sağlıyor.

DOOM Eternal oynanış

Oyunda eksik görülen nokta ise silah çeşitliliğin biraz daha az oranda yapılmış olmasıdır. Örneğin görevleri yaptığımızda daha iyi silahlar buluyoruz fakat bir yerden sonra silah komsunda bir level atlama görememekteyiz. Bu yüzden oyuncular tarafından sıkça eleştirilen bir konu olarak forumlarda görebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise oyundaki geliştirme seçenekleridir. Örneğin Arsenal adındaki bölüm ile oyunda silah kullandıkça topladığımız puanlar bizler için avantaj sağlarken Suit bölümü, sağdan soldan topladığımız eşyaları birleştirerek yaptığımız geliştirmeleri göstermektedir. Bu etkileşimleri yaptığımızda bomba gibi envanterimizde olması gereken ekipmanları elde ediyoruz. Böylelikle savaşlarda daha az yara alarak atlatabiliyoruz. Bu bombaları kullanmak alan hasarı vereceği için birden fazla canavara isabet ederse eğer sizin için çok daha iyi sonuçlar getirecektir. Sonuncusu ise aslında en önemli olanlardan bir tanesi diyebiliriz. Bu geliştirmeler sayesinde zırh oranınızı artırabiliyorsunuz, böylelikle savaşta uzun süre kalma şansınız da artmaktadır. Bunların dışında zaten yakın dövüş hakkında bilgi verdik fakat kılıç hakkında pek konuşmadık.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Crucible adındaki kılıcımıza oyunun ilerleyen zamanlarında bir görev sonucu ulaşmaktayız. Bu kılıç yakın dövüşlerde düşmanınızı alt etmenize olanak tanırken aynı zaman şarjör bittiğinde de imdadınıza koşacak bir ekipman olarak kullanabilmekteyiz. Her zaman kullanamıyoruz fakat kullandığımızda da ciddi hasarlar vermekteyiz. Özellikle görevlerin en zor yaratıklarına karşı kullandığınızda çok etkili bir silaha dönüşmektedir. Crucible için hazırlanmış animasyonlar ve yarattığı hissiyat gerçekten çok başarılı olup verdiği efektler oyuncu açısından görsel anlamda oldukça olumlu etki uyandırmaktadır.

DOOM Eternal fiyat

DOOM Eternal minimum sistem gereksinimleri:

1080p, 60 FPS, düşük grafik kalitesi:

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i5 3,3 GHz ya da AMD Ryzen 3 3,1 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (4GB), GTX 1060 (3 GB), GTX 1650 (4 GB) ya da AMD Radeon R9 290 (4 GB), RX 470 (4 GB)
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

DOOM Eternal önerilen sistem gereksinimleri:

1440p / 60 FPS / High Kalite Ayarlarında:

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7 6700K ya da AMD Ryzen 7 1800X
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 (8 GB), RTX 2060 (8 GB) ya da AMD Radeon RX Vega56 (8 GB)
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
 • Ek notlar: 1440p, 60 FPS, yüksek grafik kalitesi.

1080p / 60 FPS / Yüksek Kalite

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7 6700K ya da AMD Ryzen 7 1800X
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB), NVIDIA GeForce 970 (4GB), AMD RX 480 (8GB)
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

2160p / 60 FPS / Ultra-Nightmare ya da 1440p / 120 FPS / Ultra-Nightmare ayarları için:

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i9-9900K veya üstü, ya da AMD Ryzen 7 3700X veya üstü
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti (11GB) ya da AMD Radeon VII (16GB)
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

DOOM Eternal Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!