Ekonomi

Dogecoin nedir? Değerli Mi?

dogecoin nedir
Yazar - Editor

Dogecoin nedir?

Teknoloji devi Elon Musk’ın son dönemde popüler yaptığı Coinlerden bir tanesi olan Dogecoin (DOGE), Japon köpeği olarak bilinen bir kripto para birimidir. Neden bu şekilde anılıyor bahsedecek olursak Logosunda “DOGE” sosyal medyada popüler bir köpeğin resmini taşıması üzerine, resmini de buradan almaktadır. Kendileri de açıklama yapması üzerine Dogecoin ilk oluşturulduğunda, kurucusu bile bu kadar popüler olmasını beklemiyordu. Aslında, para biriminin asıl kurucusu Jackson Palmer, Dogecoin’in çıkışı hakkında tweet attığında şaka yapıyordu. Madeni paranın kendisine gelince, alandaki en eski kripto para birimlerinden biridir. Sadece son dönemde popüler olması tamamen Elon Musk Tweetleriyle doğru orantılı diyebiliriz.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Dogecoin Değerli Mi?

Popülerliğinin Artması

Dogecoin kriipto parasının kurucusu bahsettiğimiz üzere son dönemde popüler olan internetin madeni para ve Kabosu’yu yani köpeği maskot olarak ünlü olacağından haberi yoktu. İnsanlar arasında büyük mim haline gelene hatta dünya çapında oluşan bu duurm nedeniyle Dogecoin hızla en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi. Madeni paralar bu kadar hızlı popüler hale geldikten sonra, Billy ve Jackson kripto para birimleriyle ilgilenmeyen birçok farklı kişinin dikkatini çekti. Kripto para birimlerinden hala çok değersiz olanlar var fakat bu gibi güncellemeler onları biranda popüler hale getirmektedir.

Değerine Değer Kattı

Diğer Coinler tarafından yapılmayan durum burada görülüyor. Dogecoin ve topluluğu için özel olarak farklı forumlar oluşturulmuştur. Zamanla ve dilden dile yayıldığı için, topluluk hızla oradaki en büyük kripto para birimi topluluklarından biri haline geldi. Bu forum, yeni başlayanlar için kripto para birimlerinin nasıl alınacağı, satılacağı ve takas edileceği hakkında bilgi toplamak için ideal yerler arasında sayılmaktadır. Ayrıca birbirlerine yardım etmek, öğrenmek ve kripto para birimlerine uyum sağlamak için forumları kullanıyorlar.

Dogecoin’in Özellikleri

  • Kayan Sembol: KÖPEK
  • Kurucular: Billy Markus
  • Yayın tarihi: 6 Aralık 2013
  • Maksimum tedarik: Sonsuz
  • Ortalama Blok Süresi: 1 dakika
  • Madencilik: 10000 DOGE / blok
  • Ortalama blok boyutu: 8,4 Kb
  • Sonraki Blok Yarılanma: yok
  • Akıllı Sözleşmeler: Hayır

dogecoin

Dogecoin İleride Ne Olacak?

Kripto para birimleri son yıllarda çok popüler hale gelse de, geleneksel ödeme hizmetlerini tamamen değiştirmek için hala uzun vadede yeterli olmamakla birlikte önümüzde zorlu bir yol var gibi gözükmektedir. Ülkemizde sadece tek bir işletme bunu yaptığını belirtse de henüz kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Maalesef dediğimiz gibi ülkemizde kullanımı pek yaygın değildir bu yüzden sadece yurtdışında Dogecoin yatırımcılarının Dogecoin aracılığıyla çeşitli perakende platformları Amazon ve Apple için Dogecoin hediye kartları satın alabilirsiniz. Bitcoin ticaret borsası, sahip olduğunuz mevcut herhangi bir kripto para birimini geleneksel para birimlerine dönüştürmenize de olanak tanır.

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Sonuç

Dogecoin ilk günden bu yana 10 sene geçtiğini belirtmekle beraber yeni yeni popüler olduğunu da belirtelim, ancak mizahi kökeninden dolayı, kripto endüstrisinin her zaman nostaljik bir simgesi oldu ve şimdi insanların hiç düşünmediği bir şey haline geldi. Bu durum bir gün veya bir yıl sürecek gibi bir kaygı gütmeyin. Elon Musk abimiz bu gibi sosyal medya meemlerini sevdiğini ve her zaman takip edeceğini belirten bir açıklamada bulundu. Sürekli Doge ile ilgili tweet elbet atmayacaktır fakat arada attığı zaman bundan yararlanabilirsiniz. Sadece tweet olarak da düşünmeyin kendisinin değerlenmesi de söz konusudur. Ayrıca Dogecoin topluluğu gelişiyor ve gittikçe daha fazla alıcı bir adım önde olmak için satın almaya devam ediyor. İlerde değerlenir mi yoksa unutulur mu kestirememekle birlikte şuan işler oldukça iyi gidiyor gibi gözüküyor.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!