Dedicated Server Nedir ? 10 Maddede Kendi Sunucuna Sahip Ol!
Nedir ?

Dedicated Server Nedir ? 10 Maddede Kendi Sunucuna Sahip Ol!

Dedicated Server nedir 2019
Dedicated Server nedir 2019

Dedicated Server nedir 2019

Dedicated Server Nedir? On Maddede Kendi Sunucunun Sahibi Ol!

Bugün arama motorları aracılığı ile ulaştığınız ve hatta sizin isteklerinizi yerine getiren internet sitelerinden bazıları, Dedicated server denilen bir sunucu türünü kullanmaktadır. Çok sevdiğiniz ve hatta “bu benim favori sitem” dediğiniz bloglardan veya diğer tür platformlardan bazıları, bu altyapıyı kullanırlar. Aynı şekilde, blogların dışında, kişisel internet mecralarının birçoğu da bu sunucuları kullanmaktadır. İnternette gördüğünüz bu mecraların size nasıl hizmet verebildiklerini şimdi daha iyi anladınız mı?

Birden fazla Türkçe karşılığı olan Dedicated server tamlaması; “adanmış sunucu”, “özelleştirilmiş sunucu” veya “paylaşımlı / paylaşımsız sunucu” olarak dilimize çevrilebilir. “Benim de paylaşacak içeriklerim var ve insanlara yardım etmek istiyorum! Ne yapmalıyım?” veya “İnternet sitemden para kazanmak istiyorum, neye ihtiyacım var?” diye soruyorsanız, hoş geldiniz! Sorularınızın cevaplarını bu makalede bulacaksınız. Bu bağlamda, “Dedicated server nedir” konusunu işleyen bu makaleden neler öğreneceksiniz?

 

 

Temel Soru: Dedicated server nedir?

Tanımını paylaştığımız “Dedicated” adı verilen bu işlevsel makineler, sizin için özel bir alan tahsis eden ve bu alanda dilediğiniz dosyaları barındırıp onlarla birlikte internet üzerinden paylaşım yapmanızı sağlayan yazılımsal hizmetlerdir. Gündelik kullanım için tasarlanmış olan ve kişisel bilgisayarlardan çok daha özenli bir şekilde (hem yazılımsal olarak hem de donanımsal olarak) servis veren bu bilgisayarlar, bir kişinin kontrolü altında sahibi tarafından, internet sitesi adına, kendisinden ne istenirse onu yaparlar.

Teknik bir dil ile konuşmak gerekirse; internet sitelerinin ihtiyaç duyduğu bant genişliği, disk alanı, trafik alanı ve benzeri kaynaklar, bir sitenin can damarlarıdır. Kodlar ile dosyaların bir birleşimi olan platformlar, tutulup işlenecek bir yere ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada, bir kişiye adanmış olan sunucular devreye girer. Bir Dedicated server, eğer iyi özelliklere sahipse, sitenize gelen binlerce ziyaretçiyi rahatlıkla kaldırabiliyorsa ve bu sayede çökmüyorsa, hayat kurtarıcıdır. Bu tarz sunucular, Google’ın en çok önem verdiği kriterlerden biri olan site hızı kriteri konusunda da iyi bir izlenim kazanmanızı sağlar.

Özet àDedicated server nedir?” sorusuna verilebilecek en net cevap şudur: Kendi sitenizi sizin yönetmenizi sağlayan, güvenli ve gerekli depolama alanı sunan sunuculardır.

 

 

Dedicated sunucu türleri nelerdir 2019

Dedicated sunucu türleri nelerdir 2019

 

 

1.Dedicated Server Türleri Nelerdir?

Dedicated sunucu türlerini alfabetik bir şekilde incelemek, ilgili konuyu daha iyi ve daha kolay bir şekilde anlamanız açısından önemli bir husustur. Dilerseniz, server türlerini incelemeye başlayalım:

 1. Application Dedicated Server

Daha çok kurumsal kullanıcıların tercih ettiği bu sunucu türü, internet uygulamalarının yönetilmesini sağlar. Kod düzenlemelerinin yapılması, kodların hayata geçirilmesi, müşteri ilişkilerinin yönetimi ve kurumsal kaynak planlamalarının kontrol edilmesi (verilerin depolanması) gibi hayati fonksiyonların elden geçirilmesini sağlayan Application Dedicated Server, PHP ve .Net altyapısını kullanan internet sitelerinin bir numaralı tercihidir.

 1. Bantwidth Dedicated Server

YouTube, Twitch ve benzeri canlı yayın formatına sahip olan yerler için son derece gerekli olan bu server, aynı zamanda, video formatları arasında işlem yapıldığı zaman da gerekiyor. Eğer görsel odaklı bir internet sitesine ihtiyaç duyuyorsanız, bir adet Bantwidth Dedicated Server’a ihtiyacınız var.

 Kullanıcılarımız bu içeriği çok sevdiler => Kişisel Blog nedir? Kişisel blog açmak isteyenlere rehber 2019!

 

 1. Birinci Seviye (Başlangıç Seviyesi) Dedicated Server

Paylaşımsız server tipleri arasında bireysel kullanıma en uygun olan sunucu tipidir. Web sitesi trafiğinin beklenenden fazla olduğu ve bu yüzden site içi kasılmalar yaşanan kişisel bloglarda kullanılması, en mantıklı seçenektir. Paylaşımlı bir sunucuda kaynak bölünmesi olacağı için performans düşüklüğü yaşarsınız.

1. Database Dedicated Server

Veri tabanlarını yönetmek isteyenler için en uygun olan sunucu türüdür. Uygulama sunucuları olan Application Dedicated Server türü makineler, bu yapılar ile oldukça uyumlu çalışırlar.

 1. E-Mail Dedicated Server

Microsoft Exchange ve benzeri yazılımlar ile kullanılan E-Mail Dedicated Server, sunucuların arasında gerçekleşen  elektronik posta iletiminin işleyişinden sorumludur.

 1. High – End Dedicated Server

Birinci Seviye Dedicated Server tarzı makinelerin daha üst versiyonudur. Daha çok trafik alan ve içerisinde daha çok dosya barındıran internet sitelerinin ihtiyaç duyduğu, ileri teknoloji ile çalışan bir sunucu türüdür.

 1. Mirror (Server Mirroring) Dedicated Server

İngilizce anlamı ayna olan “mirror” kelimesi, adı üzerinde, yedek sunucular için uygun bir kelimedir. Zira bu tarz sunucularda orijinal kaynaktan alınan veriler bulunur. Bu serverların amacı, senkronizasyonu sağlayarak, asıl sunucudaki verileri yedekleyip korumaktır. Mirror Dedicated Server, özellikle bankalarda ve rezervasyon sistemlerinde kullanılır. Bunun sebebi, rağbetten dolayı oluşabilecek darboğaz sorununun oluşmasını engellemektir. Bu sunucu, ayrıca, değişiklikler esnasında yaşanan bir sorunun geriye dönük bir şekilde telafi edilebilmesi adına da önemli bir sunucu türüdür.

 

kiralık-sunucu-hizmetleri

Kiralık sunucu hizmetleri 2019

 

 

 

2.Hangi Tür Bir Site Açarsam Bu Sunucuyu Kullanmalıyım?

“Dedicated Server Türleri Nelerdir?” isimli bölümün bazı yerlerinde, satır aralarında, bu sorunun cevaplarını bulabilirsiniz fakat yine de kısa bir şekilde, tam liste, bu sorunun yanıtlarını sizlere verelim. Bu sayede ilgili soru amacına ulaşsın ve de zaman kaybetmeyin. Örnekler, sorunuzun en iyi cevapları olacaktır.

Application Dedicated Server:

 • PHP altyapılı internet sitenizde (Cloudfire veya Wikipedia gibi)
 • .NET altyapılı internet sitenizde (Microsoft veya GoDaddy gibi)

Bantwidth Dedicated Server:

 • Mobile – First” politikasına önem verdiğiniz ve SEO puanının yüksek olmasını istediğiniz sitenizde
 • Kendi sunucunuzdan canlı yayın yaptığınız veya video yüklediğiniz sitenizde
 • Bolca ve yüksek kalitede görsel medya içerikleri üretip onları paylaştığınız sitenizde

Birinci Seviye (Başlangıç Seviyesi) Dedicated Server:

 • Kişisel blogunuzda
 • Kişisel internet sitenizde
 • Kişisel portföy sitenizde

Database Dedicated Server:

 • MySQL, SQLite, Oracle, Microsoft SQL Server ve benzer türdeki yapıları kullandığınız sitenizde
 • SQL Workshop gibi geliştiriciliğini yaptığınız proje sitenizde
 • Kullanıcı arayüzlerini geliştirmek için kullandığınız projenizde
 • Java tabanlı sisteminizde
 • E – ticaret, ortaklık ve benzeri konseptlerden birini veya birçoğunu kullanarak para kazanmak için açtığınız sitenizde
 • Kimlik bilgilerini depoladığınız sitenizde

E-Mail Dedicated Server:     

 • İşlevsel e-posta platformuna sahip olduğunuz sitenizde

High – End Dedicated Server

 • Başlangıç seviyesindeki Dedicated sunucular ile aynı işlevi görür. Bu yüzdendir ki kişisel bloglarınız için kullanabilirsiniz.
 • Bunun dışında, daha çok yer kaplayan dosyalara sahipseniz de bu tür bir sunucuyu kiralayabilirsiniz.

Mirror (Server Mirroring) Dedicated Server

 • Asıl ismi “Server Mirroring Dedicated Server” olan bu sunucu türünü bilgilerinizi yedeklemek ve verilerinizi farklı bir sunucuya aktarmak için kullanabilirsiniz.
 • Bu tip makinelerin bir diğer özelliği ise eğer yedek bir site kuruyorsanız işinize yaramasıdır.

Özet à Özel bir sunucu, sitenizin gereksinimlerini karşılamak için ayrılmış tek bir bilgisayardır. Genellikle bir bilgisayarın diğer tüm bilgisayarlar arasındaki iletişimi yönetmesi için onun tıpkı bir beyin gibi çalışması ve onları yönetmesi gerekir. Bu sebepten dolayı Dedicated sunucular işlevlerine göre ayrılırlar.

 

 

3.Bir Dedicated Sunucusunun Bana Maliyeti Nedir?

Sunucu kiralamak, türüne ve performansına göre maliyeti değişen bir işlemdir. Kiralık sunucu hizmetleri, genellikle, Amerikan doları üzerinden değerlendirilir. Bu bağlamda bir kiralık sunucu bulmak isteyen kişilerin, kendi bütçelerini bu bilgi ışığında hazırlaması gerekir.

Genişletebilir olan kaynaklar, SSD disk seçeneği ve Raid sunucu gibi özel seçenekler de fiyatlara etki eder. Ülkemizin para birimi olan Türk lirasına ve yakından tanıdığımız Amerikan dolarına göre derlediğimiz fiyat aralığı şu şekilde:

 • 400 Türk lirası à 1700 Türk lirası
 • 79 Amerikan doları à 87 Amerikan doları

Not: Bu fiyatlar, ortalama bir kiralık sunucu adına verilmiş olan fiyatlardır. Fiyatların değişmesi konusunda birçok parametre bulunduğundan kesin bir fiyat bilgisi vermek çok zordur. Maliyetler, ayrıca, firmadan firmaya göre de değiştiği için cebinizden çıkacak olan ücret miktarını birlikte çalışacağınız şirkete sormalısınız.

Özet à Kiralık sunucuların fiyatları her yerde farklıdır. Araştırma yapmanız gerekiyor.

 

Dedicated server türleri nelerdir 2019

Dedicated server türleri nelerdir 2019

 

 

4.Hangi Sunucu Türü Bana Uygun?

Aslında bu sorunun cevabı ikinci soruda mevcut fakat bazı müşteri adaylarımız direkt olarak bu sorunun cevabını arıyor olabilir. Zaman kaybetmenizi önlememiz açısından size bu sorunun cevabını kısa ve net bir şekilde vereceğiz.

 • Eğer yüsek oranlarda trafiğe sahip olan bir internet siteniz varsa à High – End Dedicated Server
 • Bütçesi çok da yüksek olmayan çevrimiçi oyunlar veya mobil uygulamalar gibi yazılım işleri ile uğraşan biri iseniz à Application Dedicated Server + High – End Dedicated Server + Database Dedicated Server özelliklerini taşıyan makineler.
 • Sadece kendisine ait bir internet sitesinin olmasını isteyen ve performansının kısıtlanmasını istemeyen kişilerden biriyseniz à Birinci Seviye (Başlangıç Seviyesi) Dedicated Server
 • Çok değerli verileriniz varsa ve bunları saklamak istiyorsanız à Server Mirroring Dedicated Server
 • Yüksek kaliteli görsel yayınlar kullanıyorsanız ve ziyaretçiniz fazla ise à Bantwidth Dedicated Server
 • E – posta iletişimi ile yönetimsel iş birliklerini beraber yürütmek istiyorsanız à E-Mail Dedicated Server

Bunun dışında, elbette, yukarıdaki formüller haricinde farklı Dedicated sunucular ile de çalışabilirsiniz. Forum siteleri ve online oyunlar da bu sunucular için uygundur.

 

Kiralık sunucu özellikleri

Kiralık sunucu özellikleri

 

 

5.Dedicated Sunucunun Avantajları Neler?

Kimseye bağlı olmadan çalışabilme imkanı sağlar.

– Bulut teknolojisini kullanan sunuculardan daha ucuzdur. Bu yüzden, paranızı başka kaynaklara da harcayabilirsiniz.

– Dilediğiniz gibi özelleştirme yetkisine sahip olmanıza vesile olur.

Yüksek performansı sayesinde, sitenizde binlerce ziyaretçiyi aynı anda ağırlamanıza yardımcı olur ve kasma problemi yaşamazsınız. Bu, arama motoru optimizasyonu konusunda artı puanlar almanızı imkanlı bir hale getirir.

– Sistemin güvenliğini kendiniz inşa ettiğiniz için herhangi bir problemde anında müdahale etme şansınız vardır.

Sitenizin hızını artırır ve bu sayede Google’ın gözünde daha iyi yerlere gelirsiniz. Daha iyi yerlere gelmek demek daha çok trafiğe (daha fazla ziyaretçiye) sahip olmak demektir.

– Birkaç ay içinde, ziyaretçi sayısında önemli artışlar beklediğiniz bir siteniz varsa buna önceden hazırlanmanıza yarar ve bu sayede yeni gelen ziyaretçilerinizin sitenize olan bağlılığı artar.

Birçok web sitesini barındırmanıza olanak sağlar.

– Kolay bir şekilde yedekleme yapmanızı garanti eder.

6.Paylaşımsız Bir Sunucu Kullanmak Bana Neler Kazandırır?

Paylaşımsız bir sunucunun neler kazandırdığını öğrenmek için öncelikle paylaşımlı sunucuların getirdiği dezavantajları bilmek gerekiyor. Bu durumu özgün bir örnek ile açıklayalım: Önünüze bir pasta var ve bu pasta 4 kişilik. Siz de dahil olmak üzere dört ayrı internet sitesi sahibi var. Buna ek olarak, her internet sahibinin yanında kendisine özel sadece bir arkadaşı var. Toplamda sekiz kişisiniz fakat o da ne? Sizin pasta diliminize ortak olan bir başka kişi daha geliyor. Şu an siz, arkadaşınız ve o üçüncü kişi aynı dilimden pasta yiyorsunuz. Buradan hareketle, sonuç ne? İlgili pasta diliminden daha az parça alabilir hale gelmeniz.

Tatlı örneğinden internet sitesi örneğine geçelim. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı artınca, zaten diğerleri ile paylaştığınız ve bu yüzden de kısıtlı olan kaynaklarınız, iyice tükenmeye başlayacak ve siteniz yavaşlayacak. Kaynakların gereğinden fazla tüketilmesi, tek bir sunucuda barındırılan bütün sitelerin performansını etkileyecek. Zira dengeli bir paylaşım durumu ortadan kalkacak.

Aynı olay, diğer siteler için de geçerli. Siz, normal bir düzeyde kaynak kullansanız bile diğer site sahipleri haddinden fazla kaynak tüketirlerse siteniz yavaşlar ve hatta çalışamaz hale bile gelebilir. Bu durum, bir öğrenci evinde yaşayan öğrenciler gibi. Kullanım kısıtlı ve ortak. Paylaşımsız ve size ait olan bir sunucuda bütün her şey sizin.

Özet à Bütün kaynaklar sizin ve bütün kontrol sizde. Performans sorunu olmayacak ve siteniz kasmayacak. Kullanıcı adı ve şifre gibi hayati bilgiler de elinizin altında olacak.

7.Kullanım Alanları Neler?

 • Bankalar
 • Devlet kurumları
 • Online oyunlar
 • Javascript veya diğer yazılım altyapıları ile çalışanlar siteler
 • Çok önemli verileri barındıran ve bunların kaybolmasını istemeyen siteler
 • Çok büyük dosya boyutlarına sahip olan siteler
 • Finans ve sağlık şirketleri
 • Organizasyonlar
 • Kişisel Bloglar

 

 

8.Satın aldığım altyapıyı hangi amaçlarla kullanacağım?

 • Sunucunuzu özelleştirmek
 • Sunucu tıkanıklıklarını engellemek
 • Sayfa hızınızı artırarak SEO puanınızı yükseltmek
 • Kendi güvenliğinizi sağlamak ve E-ticaret gibi bir platforma sahipseniz müşteri veri tabanınızdaki bilgileri korumak
 • Marka bilinirliğinizi ve büyümenizi artırmak
 • Birden fazla SSL tabanlı siteye ev sahipliği yapmak
 • Birden fazla ana bilgisayar aracılığı ile yazılımsal hizmetleri birleştirmek
 • Spam filtreleri tarafından kara listeye alınmayı önlemek
 • Aynı ağ sisteminde çok sayıda IP adresine sahip olmak

 

 

 1. Diğer sunuculardan farkları nelerdir?

Dedicated sunucular; kaynak yönetimi, kaynak kullanımı, güvenlik, yapılandırma, özelleştirme, dosya iletim hızı ve yönetim açısından birçok diğer sunucuya nazaran fark yaratır. Bulut yönetimler, dosya iletim hızı açısından “hypervisor”isimli bir yapıya ihtiyaç duyarken, Dedicated sunucular hızlandırma konusunda ikinci bir ekstra yapıya ihtiyaç duymazlar. Çok fazla detaylara girmeden, bir özet şeklinde, farkların bunlar olduğu söylenebilir.

Söz konusu farklar olduğundan dolayı, Dedicated sunucuların kendi aralarında ikiye ayrıldıklarını da söylemek gerekiyor. Paylaşımlı ve paylaşımsız olarak adlandırılan bu iki özel sistemin aralarındaki farkları da kısaca açıklayalım:

Paylaşımlı Dedicated Sunucu:

 • Adı üzerinde, mevcut olan depolama ve işleme alanını başkalarıyla paylaşmak zorundasınız.
 • Tıpkı bir öğrenci evi gibidir. Odalar ayrı fakat salon ve mutfak gibi diğer kullanım alanları ortaktır.
 • Daha düşük performans ile daha düşük bir hıza sahip olursunuz.
 • Daha az ziyaretçiye sahip olan siteler için uygundur.

Paylaşımsız Dedicated Sunucu:

 • Mevcut olan bütün alanlar sizindir.
 • Kendi eviniz gibi kullanabilirsiniz.
 • Çok daha yüksek bir performans ile çok daha yüksek bir hıza sahip olarak kullanıcılarınızın memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmanızı sağlar.
 • Çok daha fazla ziyaretçiye sahip olan siteler için uygundur.
 1. Neden bunu satın almalıyım? Paylaşımlı bir sunucu kullansam olmaz mı?

Eğer kendinize özgür bir dünya oluşturmak istiyorsanız ve işinizin asla yarım kalmamasını diliyorsanız bir Dedicated server almalısınız. Paylaşımlı bir sunucu kullanmanız demek, ziyaretçilerinizin ve belki de gelirinizin başkaları tarafından engellenebilir olması anlamına gelir. Ayrıca, hiç kimse bir başkasının borcunu omuzlarına bir yük olarak alıp (kaynak tüketimi) onu ödemek istemez değil mi? Kısacası, kendiniz kazanın ve kendiniz ile gurur duyun.

  İlginizi çekebilir => En iyi hosting firmaları 2019

Ek soru: Dedicated server ne değildir?

Makalemizin en başında yer alan “Dedicated server nedir?” sorusuna alternatif olarak bir de “ne değildir?” sorusu üzerinden bu soruyu bir kez daha cevaplayalım.

 • Ekstra korumalara sahip olmayan ve sizi aldatan güvensiz bir sunucu değildir.
 • Fiyat / Performans oranı iyi gibi gözüken ancak gerçekte hiç de iyi olmayan bir sunucu değildir. Verdiğiniz ücretin karşılığını eksiksiz bir şekilde alırsınız.
 • Size maddi kazanç sağlamayan bir sunucu değildir. İsterseniz, içerisine başka bir sistem kurup satabilirsiniz.
 • Sanal bir sunucu değildir. Gerektiğinde donanımsal bir değişiklik de yapabilirsiniz.
 • Disk okumada yavaş kalıp ekstra bir yazılım gerektiren bir sunucu değildir. Sahip olduğu yüksek okuma hızı sayesinde işlemleriniz çok çabuk bir şekilde tamamlanır.
 • İkinc bir güvenilir servis sağlayıcısına ihtiyaç duyan bir sunucu değildir ve hatta kimseye bağımlı değildir.

Bu makaleyi okuyarak neler öğrendiniz?

 • Dedicated sunucuların türlerini
 • Hangi Dedicated sunucusunu satın alacağınızı
 • Dedicated sunucuların maliyetlerini
 • Dedicated sunucuların avantajlarını
 • Dedicated sunucuların kullanım alanlarını
 • Neden bir Dedicated sunucusu almanız gerektiğini
 • Dedicated sunucuların diğer sunuculardan nasıl farklı olduğunu ve
 • Dedicated sunucuların ne olmadığını

öğrendiniz.

 

Yorumlarınızı önemle rica ederim :).

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz.Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!