Nedir ?

Corona Nedir? Türkiye’de Durumu Nedir?

ordek

Selamlar! Dünya’nın gündeminde olan bir konuyu artık bu sitede de paylaşmak istiyorum! Çünkü bildiğiniz gibi bir çok firma artık home office çalışma sistemine döndü. Açıklamalar sonrasında güncel olarak maalesef vaka sayısı artıyor. Pekii neden böyle bir virüse biz maruz kaldık? Nasıl yani biz maruz kaldık derken!! Aslında bunlar amerikanın bir oyunu mu ? Hadi ama bırak bu işi :D. Neyse tamam biz ciddiyete geri dönelim.

 

Ne olaki bu Corona virüsü?

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) olarak geçen bir hastalık. Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir?

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Şu ana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu söyleniyor. Ama hava yoluyla da bulaştığı söyleniyor. Yani biraz karma karışık bir virüs bu. SARS’a benzetiyorum ben bu virüsü. Komplo teoricileri hemen diyordur şimdi kardeşşim bu virüs çinin nüfusu dengelemek için çıkarttığı bir şey. Valla bende başta öyle düşünmüştüm ama Avrupa ülkelerinde bu kadar çabuk yayılması falan mantıksız geldi. Aslında dur bir dakikaa… Yoksa… Dışarıda kar yağarken bu yazıyı yazmak birazda olsa keyif veriyor aslında. Neyse konuyu dağıtmayalım. Şimdi bu virüs hava ve damlacık denilen yollarla bulaşıyor. Ama tokalaşma , öksürük ve temaslarda da yayılabiliyor. O nedenle bol bol kolonya stoğu yapın diyeceğim ama duuuur! Kolonya fiyatlarına hemen zam gelmiş kardeşşim! Nasıl nereden temin edeceksin ki ? Hele o maskeciler yok mu o maskeciler!! 2 Türk Lirasına alıp 150 TL’ye satmaya çalışmalar falan. Değişmeyecek miyiz biz hiç arkadaş!

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes almada zorluk (ağır vakalarda)

Bırak Şimdi Bunları Corona Virüsünün tedavisi var mı onu de sen bana!

Şuanda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Olursa buraya eklerim başkan. Ama bu virüs okuduğum ve araştırdığım kadarıyla sıcağı seviyormuş.

Babacan Bu Corona Virüsünden nasıl korunabiliriz?

Hemmenn söyleyeyim abiiimme! Temiz olarak! Nasıl yani ?

Şimdi canım;

 • Düzenli duşunu alıyorsun
 • Kolonya ile günlük dezenfekteni oluyorsun
 • Ellerini kollarına kadar 30 saniye boyunca yıkıyorsun(sen 40 saniye yıka garanti olsun kanka)
 • Öksüren biri varsa etrafında suratına bir tokat hop dur böyle değildi bu. Öksüren birisi varsa çevrende ondan uzak dur. Ve maskesiz dolaşma!
 • Evden ihtiyaç harici dışarı çıkma!
 • Yerinde olsam acilen ev alışverişi yapardım.

Neyse canlarım. Benim anlatacaklarım bu kadar. Daha iyisini doğrusunu biliyorsanız yorumlarda mutlaka yazın bende bilgi sahibi olayım sağlıklı günlere!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

 • Her gün yeni bir belirtisi çıkıyor, ben bu hastalığın kısa vadede çözülebileceğine inanmıyorum. Minimum 1 yıl olarak görüyorum. Şu an aşı bulunsa bile bunun gerçekten yaygın olarak kullanımı zaten dediğim gibi 1 yılı bulur.

Yorum yap!