Ekonomi

Çay Ocağı Açmak Karlı Mı?

Çay ocağı açmak günümüzde en karlı işlerin başında gelmektedir. Çay ocağı açabilmek için ortalama olarak on bin ya da yirmi bin lira sermaye yeterlidir. Ancak bu maliyetler şehirden şehre göre de değişebilir. Özellikle büyük şehirlerde dükkan kiraları oldukça yüksektir. Bundan dolayı da dükkan açma maliyetleri daha yüksek olabilir. Ancak İstanbul dışında on bin liraya çay ocağı açılabilmektedir. Çay ocağı açarken dikkat ederken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında, çay ocağının işlek noktalarda yer almasıdır. Bu sayede iş kapsamında sürekli sirkülasyon söz konusu olacaktır. 

Çay Ocağı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çay ocağı açarken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların dükkanın konumu gelmektedir. Bunun dışında:

 • Dükkan konumunun 40 metrekareden küçük olmaması oldukça önemlidir. Aksi halde çay ocağı için ruhsat alırken problemler söz konusu olabilir. Genellikle belediyeler çay ocaklarının en az 40 metrekare olmasını talep etmektedir.
 • Çay ocağı açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer mühim konu ise elbette lokasyon olacaktır. Lokasyon sayesinde müşterilerinizin sayısı ve potansiyelini belirleyebilirsiniz.
 • Çay ocağı açarken kullanacağız malzemeleri ve makineleri ikinci el olarak tercih edebilir ve maliyetin düşmesini de sağlayabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak için Gerekli Olan Ruhsatlar ve Evraklar Nelerdir?

Çay ocağı açmak için evrakların ve ruhsatların tamamlanması gerekmektedir. Belediyelerden izin almak ve buna uygun olarak başvuru yapmak gerekmektedir. Bu evraklar ise:

 • 2 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf
 • 2 adet tapu fotokopisi,
 • 2 adet yapı kullanma izin belgesi fotokopisi
 • Kira ise kira kontratı,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
 • Tapuda iş yeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy çokluğu dilekçesi,
 • Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy birliği dilekçesi,
 • İtfaiye Raporu
 • Çalışacak kişilerin kimlik bilgisi ile adli sicil ve bulaşıcı hastalığı olmadığına dair beyanname,
 • Plastik dosya

Belediyeler tarafından talep edilen bu evrakların hazırlanmasından sonra dilerseniz muhasebeciniz ile beraber başvuruda bulunabilirsiniz. Ardından vergi levhanızı da alarak çay ocağınızı açabilirsiniz.

Çay Ocağı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dükkan konumunun 40 metrekareden küçük olmaması oldukça önemlidir. Aksi halde çay ocağı için ruhsat alırken problemler söz konusu olabilir. Genellikle belediyeler çay ocaklarının en az 40 metrekare olmasını talep etmektedir. Çay ocağı açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer mühim konu ise elbette lokasyon olacaktır. Lokasyon sayesinde müşterilerinizin sayısı ve potansiyelini belirleyebilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak için Gerekli Olan Ruhsatlar ve Evraklar Nelerdir?

2 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf, 2 adet tapu fotokopisi, 2 adet yapı kullanma izin belgesi fotokopisi, Kira ise kira kontratı, Oda kayıt belgesi, Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi

Çay Ocağı Açabilmek İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir ?

Çay ocağı açabilmek için ortalama olarak on bin ya da yirmi bin lira sermaye yeterlidir. Ancak bu maliyetler şehirden şehre göre de değişebilir. Özellikle büyük şehirlerde dükkan kiraları oldukça yüksektir.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!