Ekonomi

Cardano nedir? Neden Yatırım Yapmalısınız?

cardano nedir
Yazar - Editor

Cardano, Piyasadaki binlerce farklı blockchain projesi yer almaktadır fakat bunları önemli kılan hangisine yatırım yapılması gerektiğini bilmektir. Cardano (ADA), kripto para birimi endüstrisinde en hızlı büyüyen blockchain varlıklarından biri haline geldi ve yatırımcıların dikkatini çekti. Bugün, neden bu kadar çok yatırımcının geleceklerinden bu kadar emin olduğunu ve neden Cardano’ya ve  teknolojiye güvendiğini anlamak için bu yazımızda sizlere Cardano hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

PARANIZI EN İYİ NEREDE DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ! 200.000 TL SANAL PARA İLE
ETKİLİ KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ! (Ücretsiz Binance Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Cardano nedir?

Diğer platformalra nazaran daha az ismi duyulmuş olan Cardano, blok zinciri topluluğuna hızlı ve doğrudan işlemler gibi gelişmiş özellikler sağlamak için tasarlanmış merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum’un doğrudan bir rakibi olan bu blockchain tabanlı platform, benzersiz bir katmanlı yapıya sahiptir ve transfer edebileceğiniz veya alabileceğiniz ADA dijital fonlarını kullanır. Cardano’nun arkasındaki ekip, bu projeyi, genişleme ve tasarım açısından blok zincirinin sınırlamalarının üstesinden gelmek için tasarladı. Herhangi bir dijital varlığın fiyatı birçok faktöre bağlıdır.

Toplam Cardano madeni para sayısı sınırlı olduğundan, madeni paralara olan talep artmaya devam ettikçe, madeni paralar enflasyona karşı durabilir. Cardano blok zincirinin merkezi olmayan yapısı onu güvenli kılarken, katmanlı mimarisi ölçeklenebilirlik sağlar. Birlikte ele alındığında, bu teknik özellikler Cardano’yu büyük potansiyele sahip benzersiz bir madeni para haline getiriyor.

Cardano’nun teknik özellikleri

  • Ticker sembolü: VAR
  • Kurucular: Charles Hoskinson
  • Yayın tarihi Eylül-17
  • Maksimum tedarik: 45,000,000,000
  • Ortalama Slot Süresi: 20 saniye
  • Madencilik / Stake etme ödülü: 3.70%
  • Ortalama blok boyutu
  • Sonraki Blok Yarılanma: X
  • Akıllı Sözleşmeler: Hayır

cardano

Cardano’nun benzersiz yönleri

Cardano blockchain platformu, İtalyan bir bilim adamı ve doktor olan Girolamo Cardano’nun adını almıştır. Cardano, ilk olasılık hesaplama sistemini yarattı ve böylece bilgi teknolojisine önemli bir katkı sağladı. Platformun dijital simgesi Ada Lovelace’in kızının adını almıştır ve şair Lord Byron bir matematikçi ve ilk bilgisayar programcısıydı.

Katmanlı Yapı

Cardano platformu, katmanlı bir blok zinciri yazılım yığını üzerine inşa edilmiştir. Bu yapı, tüm işlem işlemlerinin ölçeklenebilirliğini ve esnekliğini artıracak ve bakımı kolaylaştıracaktır.  Önceden geçerli işlemlerin geçersiz olduğu ve böylece katılımcıların yeni işlem türleri eklemesine izin veren bir yazılım protokolünde yapılan bir değişikliktir. Platform, işlemler için kullanılacak dijital belirteç ADA’yı çalıştırmak için bir ödeme katmanı kullanacak. Ouroboros Proof-of-stake modelini kullanarak akıllı sözleşmeleri işlemek için ayrı bir bilgi işlem katmanı kullanılacaktır.

Mutlaka göz atın => Bitcoin Nedir

Cardano’nun Faydaları Nelerdir?

Cardano, bilimsel olarak test edilmiş teorilere dayanan ilk eşler arası işlem sistemidir. Bitcoin’in işlem özelliklerini Akıllı Sözleşme ve Ethereum’un DApps sistemi ile birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Cardano’nun işlem süreçleri Akıllı Sözleşmeler temelinde çalışır. Bununla birlikte, bu Akıllı Sözleşmeler, katmanlı olduklarından ve girildikten sonra veriler üzerinde çok daha az değişiklik yapılmasına izin verdiklerinden diğer kripto para birimlerinden daha güvenlidir.
Blok zinciri teknolojisine dayandıklarından, sistemler merkezden dağıtılacak ve kısıtlı bireylerde bulunmayacak. Bilgiler depolandığında, sözleşme yapıldığında veya işlem yapıldığında, defterde kalıcı olarak saklanacaktır.

Cardano’ya Neden Yatırım Yapmalısınız?

Yeni bir sanal para birimi olmasına rağmen, Cardano kripto para birimi piyasada kendisine bir isim yaptı. Arz, 45 milyon ADA madeni parayla sınırlandırıldı.
Kripto para birimi hala büyüme aşamasında olduğundan,  Cardano yatırımı iyi fikir olmayabilir. Ancak kısa sürede Cardano’nun zirvede olacağı bir aşamada olması bekleniyor.
Fiyat şu anda yüksek olmadığından, ADA kripto para birimi platformuna yatırım yapmak daha az maliyetli olacak ve gelecekte harika sonuçlar verecektir.

Cardano Yükselecek mi ?

Cardano’nun yükselişinin arkasında, 1 Mart’ta ana ağda bulunacak ve şu anda test ağında çalışan Mary güncellemesi var. Mary güncellemesiyle, geliştiriciler Cardano ağında token oluşturmaya başlayabilecekler. Bu durumda Cardano’ya olan talebin artması bekleniyor. Mary’yi test ağında kullanmak bile fiyatı artırdı. ADA, son 24 saatte iyi bir performans gösterdi ve düşüş eğilimine direndi, ancak topluluk Mary’nin 1 Mart’ta Mary’nin ana ağda başlatılacağını duyurmasının ardından piyasada genel bir düşüş yaşadı.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!