Nedir ? Sağlık

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Doğum parası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara ödenen bir haktır. Kadın çalışsın ya da çalışmasın doğum parası alabilmektedir. Tüm annelerin şartsız şekilde faydalanabildiği doğum parasını almak için başvuru yapılması gerekmekte.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Bunun için ikamet ettiğiniz kaymakamlık binasında yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı alanına başvuruda bulunabilirsiniz. Kaymakamlıktan alacağınız dilekçeyi doldurmanız ve yetkililere teslim etmeniz başvurunuzu tamamlamak için yeterli olacaktır.

Doğum Parası Ne Kadar?

2020 doğum parası ne kadar?

2020 doğum parası ne kadar?

Doğum parası, tüm TC annelerine verilen, tek seferlik bir ödemedir. Doğum parası tutarları:

  • Annenin ilk çocuğu için ödenen doğum parası 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum parası ödemeleri tek seferlik verilmektedir. Annenin bu ödemeyi alabilmesi için çocuğun doğumdan sonra hayatta kalması gerekmektedir.

Tavsiye içerik =>  Hindistan Cevizi Yağı Yüze Sürülür mü?

Doğum Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Doğum başvurusu yapmak için kaymakamlıktan alınan dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda gerekli olan belgeler ise:

  • Annenin kimlik kartı ve kimlik fotokopisi,
  • Son altı ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • Çocuğun kimlik belgesi ya da doğum belgesi gerekmektedir.

Tavsiye içerik =>  Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Çalışmayan Annelere Doğum Parası Verilir mi?

Doğum parası hem çalışan hem de çalışmayan kadınlara devlet tarafından verilen bir yardımdır. Çalışmayan ya da hiç sigorta girişi olmamış anneler de doğum parası olabilir. Annenin doğum parası alabilmesi için başvuru yapması gerekmektedir. Ardından kendi ismi ve soyadının bulunduğu kimlik ile PTT şubelerinden ödemesini çekebilir.

Süt Parası Almak için Çalışmak Gerekir mi?

Süt parası devlet tarafından anne olan TC vatandaşlarına verilen bir ödenektir. Süt parası, doğum parasından farklı olarak verilmektedir. Kadın çalışmıyor ancak eşi sigortalı olarak çalışıyorsa ya da tam tersi ise tek seferlik olmak üzere süt parası 149 TL ödenmektedir.

Doğum Parası Haczedilir mi?

Ailenin hacizde ya da takipte bir borcu varsa doğum parasına ya da süt parasına el koyulması söz konusu değildir. Borcu olan anneler de doğum parasını eksiksiz şekilde alabilmektedir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!