Oyun

Blizzard Overwatch Oyununu Ücretsiz Yaptı!

Overwatch
Yazar - Hakan Beledin

Overwatch, Blizzard şirketinin 2021 yılına girmeden önce yaptığı sürpriz oyuncuları çok sevindirdi. Geçmişten bu yana benzeri oyunlarının piyasaya sürüldüğü ve alanında en iyilerinden biri olarak tanındığı bir oyundan söz etmekteyiz. Blizzard firmasının yaptığı kampanya Overwatch oyununu ücretsiz bir şekilde oynmanıza olanak sağlıyor. Herhangi bir ücret ödemeden oynayabileceğiniz bu oyunu kütüphanenize ekleyip sonsuza denk istediğiniz zaman oynayabilme şansı tanınmamıştır maalesef.

Kısa süreliğine yani 4 Ocak tarihine kadar ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz bu oyunu daha sonradan satın almanız gerekecek. Bu sürede öğrenebileceğiniz bir oyun olarak düşünebilirsiniz ve Overwatch oyununu daha sonra satın almak isteyeceksiniz. Akıllı bir hareket fakat her oyuncu beğenmeyeceği için sadece beğenen kullanıcılar tarafından satın alınacağı düşünülmektedir. Birçok firma 2021 yılına girmeden önce oyuncuları sevindirecek kampanyalar yapmaya başladı. Bunların başında Epic Games yer alırken Steam’de yıl sonu indirimleri ile ortaya çıkmıştı. Fakat Epic Games’ten ücretsşz bir şekilde aldığınız oyun kütüphanenize ekleniyor ve sonsuza kadar sizin oluyorken Blizzard firması için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemekte fayda var.

Overwatch İnceleme

Overwatch konusuna değinmeden önce ilk olarak hikaye temasında neler var onlara bakalım. Tabii ki önceden gördüğünüz ve bildiğiniz kadarıyla çok karışık ve birden fazla karakter bulunnuyor nasıl oynanacak gibi düşünebilirsiniz. Her oyunda bu tarz durumlar artık var olmaya başladı bu yüzden biz kısaca hikayesine değinelim. Yaşadığımız yıldan neredeyse 60 yıl sonrasını konu alan oyunda insanlık çok mutlu huzurlu olarak görünse de aslında işin gerçeği böyle olmadığının farkına varmaktayız. Teknolojiyi çok iyi hale getirmiş fakat neredeyse en ufak işleri bile robotlara yaptırılır hale gelmiştir.

Overwatch inceleme

İnsanların günlük ihtiyaçlarını bile robotların yaptığı bu devirde yaşam enerjisi oldukça geriye gitmiş durumdadır. Bu robotlar aslında düşündüğümüz normal robot kavramı dışında olan mekanizmalardır. Mekanizma demek ne kadar doğru bilinmez ama bu robotlar kendi kendilerine düşünebiliyorken gelişmiş zekaları sayesinde gerçekten şaşırtıcı hareketleri ve düşünceleri bulunmaktadır. Bu robotlara verilen isim Omnicler olarak belirlenmiş olup neredeyse hayatın içinde dışında her alanında bulunmaktadır.

Filmlerde izlediğimiz durumların bir benzeri bu oyunda yaşanıyor ve Omicler yani robotlar bir isan hareketine girişiyorlar. Kendi ordu ve birliklerini kuran Omnicler zekice hareketleriyle artık insanlığın 2 veya 3 kat ilerisinde diyebiliriz. Omnic hakimiyetinde olacak bir dünya için savaşmaya başlayan bu robotlar insanlığı bitirmeye yani başa geçip artık onlara hizmet etmelerini istemektedirler. Birçok iş adamı ve önemli insanlar Omniclere bu kadar güvenilmeyeceğini çok geç anlar fakat iş işten geçmiş olur.

Sadece çalışma alanlarını kullanmaz hale getirmiyorlar, dünyada bulunan kaynakları da yok etmeye başlıyorlar. İnsanlığın yıkılışını izlemek bu kadar kötü oalcağını düşünemezdik. Önemli insanlar toplantı yapar ve bu durumun biran önce değişmesini eski haline dönmesi için planlar yaparlar. Birleşmiş Milletler toplantısı düzenleme kararı alan yetkililer dünyanın tüm ülkelerinden gelen temsilciler ile birlikte düşünürken bri fikir ortaya atılıyor. Dünyanın en iyi askerleri, bilim adamları ve doktorlarından oluşan bir ekip kurulması yönünde karar alınıyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu ekibin ismi Overwatch olarak belirleniyor her ülke en son teknoloji silahlarını ve ekipmanlarını bu görev için birleştiriyor diyebiliriz.

Overwatch fiyat

Overwatch Oynanış

Oyuna gridiniz ve oyun bulmak istiyorsunuz. Diğer online oyunlardaki gibi uzun süren dakikalar boyunca beklemenize gerke yok diyeiliriz. Oyuncu sıkalası çok fazla olduğu için sabah saatlerinde bile yaklaşık 30 saniyede oyun bulur ve girebilirsiniz. Sadece PC’de değil konsollarda da bu durum böyledir. En önemli noktası ise sizin rutbeniz ne ise ona göre adamlar gelmektedir. Yani hakkari komanda dağ tugayı karşınıza çıkmayacaktır. Sizin takımınızda olan oyuncular ve karşı takımdakiler sahip olduğunuz seviyeye yakın olarak karşınıza çıkıyor ve eğlence oranı daha da artıyor. Oyun karakterlerine gelecek olursak oyunda 21 adet kahraman yer alırken dünyanın her köşesinden bünyesine eklediği karakterleri harmanlamış bir şekilde sunuyor. 6 adet saldırı ve savunma karakteri içeren Overwatch, 5 adet de tank ve 4 adet de destek kahramanı bulunan bu oyunda isimler şöyledir;

  • Offense (Saldırı):Genji, McCree, Pharah, Reaper, Soldier: 76, Tracer
  • Defense (Defansif): Bastion, Hanzo, Junkrat, Mei, Torbjörn, Widowmaker
  • Tank (Savunma): D.Va, Reinhardt, Roadhog, Winston, Zarya
  • Support (Destek): Lúcio, Mercy, Symmetra, Zenyatta

Overwatch ücretsiz

Genelde hep destek karakterleri can verir veya kalkan sağlayarak takım arkadaşlarını düşmanlardan korumaktadır fakat bu oyunda destek karakteri oynamak için can atacaksınız. Birçok oyunun mekanizmasından farklı olarak tasarlanmış olan destek karakterleri en çok tercih edilen herolardan bir tanesidir. Her karakterin kendine özel yetenekleri bulunurken, konuşması, hareketleri ve kuşandığı ekipman ve aksesuarlar bile farklıdır. Örneğin bir karakter düşman olduğu bir karakteri gördüğünde özel replikler kullanarak oyuncuları oyuna daha çok bağlamaktadır. Reaper kızgınlıkla ateş ettiği tüfeklerinin mermisi bittiği an yere atarak yeni tüfeklerini çekebiliyorken Bir Dj ve özgürlük savaşçısı olan Lucio hem görevini yapıyor hemde bu sırada eğlenmeyi de ihmal etmiyor.

Diğer online oyunlardan da alıştığınız üzere her karakterin 3 farklı yeteneği bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi sürekli kullanabileceğiniz fakat bekleme süresi olan yeteneklerdir diğeri ise ulti yani özel eyteneği kullanabileceğiniz ve her zaman aktif olmayan bir yetenektir. Özel yetenekler çok güçlü oldukları için bazı zamanlarda maçın seyrini bile değiştirebilmektedir. Oyun bol aksiyonlu geçiyor fakat hep aynı harita mı var derseniz tabii ki hayır. 12 adet farklı haritanın yer aldığı bu oyunda farklı ve eğlenceli oyun modları de yer almaktadır. Bu oyunun en güzel özelliği ise pay to win yani parayla karakterinizi güçlendirebileceğiniz bir oyun değildir. Sadece eşyalarınızı renklendirebileceğiniz ve envanterinizi daha güzel hale getirebileceğiniz satın alımlar sunmaktadır. Zaten bu oyunu bu kadar popüler ve tercih edilir yapılmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Overwatch nedir

Overwatch Sistem Gereksinimleri

Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında en başlarda yer alan bu oyunun sistem gereksinimlerini sizler için derledik. Orta sekment bir bilgisayarınız varsa normal veya düşük ayarlarda oynayabilirsiniz fakat düşük donanıma sahip bir bilgisayar sahipseniz bilgisayarınızı zorlamanızı istemeyiz. Dxdiag komutunu yazarak bilgisayarınızın özelliklerine bakabilir kaldırıp kaldırmaycağına dair bir fikir yürütebilirsiniz.

Overwatch Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci (CPU): Intel Core i3 veya AMD Phenom X3 8650
RAM: 4 GB
İşletim Sistemi: Windows Vista/7/ 8/10 64-bit (latest Service Pack)
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 460, ATI Radeon HD 4850, veya Intel HD Graphics 4400
Boş Alan: 30 GB
Overwatch Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci (CPU): Intel Core i5 veya AMD Phenom II X3, 2.8 GHz
RAM: 6 GB
İşletim Sistemi: Windows Vista/7/ 8/10 64-bit (latest Service Pack)
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 veya ATI Radeon HD 7950
Boş Alan: 30 GB

Overwatch’a ücretsiz nasıl oynanır

Blizzard, diğer oyun firmaları gibi kendi uygulaması üzerinden oyunlarını oynatır ve depolatır. Overwatch oyununa ulaşmak için de “Blizzard Shop”a ulaşmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınıza dair bilgileri aşağıda sizine paylaştık.

  • Kampanya sayfasına ulaşmak için burada bulunan bağlantıya tıklayarak ulaşmak mümkün.
  • Bağlantıya tıklayıp sayfaya girdikten sonra karşınıza çıkacak “Play for Free” yazan butona tıklamak ve
  • Overwatch yükleyicisini bilgisayarınıza indirmek.
  • Bu uygulamaya, 4 Ocak tarihine kadar tamamen ücretsiz şekilde ulaşmanızı sağlayacak.

Overwatch Tanıtım

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!