Oyun

Bilinmeyen İlginç PlayStation 5 Özellikleri

ps5 teknik özellikler
Yazar - Editor

Bilinmeyen PlayStation 5 özellikleri listesine geçmeden önce, PlayStation 5 konsolunun satışa sunulmasının ardından satışta büyük izdiham oluştran bu oyun donanımının bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik. Yeni nesil teknolojiyle donatılmış olan PlayStation 5 hem konsolunda hemde DualSense’in bilinmeyen birçok özelliği keşfedilmiştir. Bu konsolu satın alan kullanıcılar tarafından deneyimlenen oyunların gayet akıcı ve net bir şekilde oynandığını belirtmişlerdir. Yeni nesil konsol olan PlayStation 5 fiyatının oldukça yüksek olmasından ötürü her evde bulunmayacağı gibi orta gelirli ailelerde bile tercih edileceği düşünülmüyor. Yavaş yavaş hiç bilinmeyen PlayStation 5 bilgilerini sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Bilinmeyen PlayStation 5 Özellikleri

Daha Çok Profil Özelliği

PS4 ile karşımıza çıkan yeni detaylar bir kenara PlayStation 5’de daha çok profil özellikleri yer almaktadır. Profil tasarımı ve teknik detayları yenilenen gelişmiş konsolda artık birçok unsura ulaşabileceğiz. Siz kullanıcıların bilgilerinin yer aldığı ve çoğu detaya da ulaşabildiğiniz bir tasarım ile karşı karşıyayız. Hem daha fazla bilgi hemde daha hızlı ulaşım kolaylığı sunmaktadır. Bir oyunu artık kaç saat boyunca oynadığınızı gösteren bir veri de anasayfa içinde konumlandırılmış olacaktır. Bu bazı durumlarda önemsiz oalrak görülse de çoğu kullanıcının merak ettiği bir durumdur. Kolayca önümüze çıkması kullanıcılar açısındna olumlu karşılanmıştır. Profilde yer alan bir bölüm sayesinde artık sosyal ağlarda paylaşdığınız ekran görüntülerini o ekranda görebileceksiniz. Bazı oyunları özlediğinizi farkettiren bu detay sayesinde eski oyunlara tekrar başlayabilirsiniz.

ps5 bilinmeyen özellikler

Zorluk ve Grafik Ayarları Kolaylığı

Oyuncuların artık bıktığı ve bu sorunun bir önce çözülmesi için defalarca Sony’nin başını ağrıttığı bir özellik ile karşınızdayız. Eski PS konsollarında yer almayan bu özelliğin olumsuz tarafları olarak, her oyuna girdiğinizde grafik ayarlarını ve zorluk seviyesini ayarlayıp öyle girmeniz gerkemekteydi. Bu her oyun için geçerli olsa da üşengeç insanlar için bunu tekrar tekrar yapmak oldukça zor bir işlemdi. PlayStation 5 ile birlikte artık bir oyunu her başlattığınızda kontrolleri de ayarlamak yerine ana sayfa sistemlerinden ayarlayıp her oyun için aynı özelliklerde oynayabileceksiniz. Tabii ki değiştirmek istediğiniz grafik ayarları oalcaktır. Bunları normal manuel şekilde değiştirebilir, ayarladığınız yapıyı bozmadan devam edebilirsiniz. Her oyunda bu durum şimdilik aynı olmasa da yani desteklenmese de ilerde bu sorunun ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Ayarlar> Kaydedilen Veriler ve Oyun / Uygulama Ayarları> Oyun Ön Ayarları kısmında zorlukları ve grafikleri ayarlamanız mümkündür.

PS5 Oyun Kitaplığı

En büyük değişikliklerden bir tanesi oalrak adlandırabiliriz. PS4 VE PS3 oyun konsollarında sıralama, listeleme ya da filtreleme seçeneği olmadığı için aradığınız oyunu bulmakta zorlanmaktaydınız. PS5 oyun kitaplığındaki yeniliklerin sayesinde artık hangi oyunları hangi tarihte aldığınızı görebilir, listeleme özelliği sayesinde de aradığınız oyuna kolayca ulaşabilirsiniz. Hızlıca filtreleme yapmanız hemde oyuna daha çok konsantre olarak başlamanızı sağlar hemde vakit kaybı yaşamazsınız. Hangi oyunu nereye yüklendiğinizi de artık görebileceksiniz. Örneği harici bir disk kullanıyorsanız oraya yüklediğiniz oyunları görme imkanınız bulunmaktadır.

ps5 özellikleri

DualSense Detayları

DualSense yeni konsolun getirdiği en güzel farklılıklardan bir tanesi. Ele tam oturması ve tutuşundaki ergonomik tasarım ile birlikte çok rahat bir oyun keyfini kullanıcılara aktarmaktadır. Özellikle uzun süre kullanımlarda avuç içini terletmeyen yapısı ile oyunculardan büyük beğeni almıştır. En güzel detaylarından bir tanesi de uzaktan belli olmasa da yakından baktığınızda oyun iconlarını DualSense üzerinde görebilirsiniz. Ufak bir detay olsa da farkettiğinizde sürekli bakasınız geliyor. Beyaz ile dizayn edilmiş bu tasarım DualSense yapısına şıklık kazandırmıştır. Gizli PlayStation sembollerini bulabileceğiniz bir başka yer ise konsolun ön yüzlerinin içinde bulunan dizaynlarda da rastlamak mümkündür. Böylelikle bilinmeyen PlayStation 5 özellikleri yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Mutlaka göz atın => PlayStation 5 İnceleme

Playstation 5 Teknik Özellikleri

  • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği (PS4 oyunları için)
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!