Ekonomi

Banka Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Banka Müşteri Numarası Nedir?

Banka Müşteri Numarası Nedir?

Bir müşteri, bir banka üzerinden hesap açtırdığı zaman kendisine bankanın veri tabanında bir alan oluşturulur ve hesap yaratılır. Yaratılan hesap için ise müşteri adına bankada bir müşteri numarası belirlenir. Bu müşteri numarası, söz konusu hesap sahibi kişinin, o banka üzerinde hesabı olduğunu işaret eder.

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Nelerdir?

Herkesin Banka Müşteri Numarası Var mıdır?

Herhangi bir banka üzerinde vadeli veya vadesiz hesap açtırmış herkesin banka müşteri numarası bulunmaktadır.

Banka Müşteri Numarası Ne İşe Yarar?

Banka müşteri numarası, bir işlem yapmak amacı ile oluşturulmuş bir rakam sistemi değildir. Yalnızca kişilerin ilgili bankanın mensup kullanıcısı olduğunu gösteren bir numaradır. Bu yüzden banka müşteri numarası ile banka dışında herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir. Fakat bankacılık işlemleri için bazı durumlarda banka müşteri numarası gerekebilir. Kişi internet bankacılığına girerken banka müşteri numarasını kullanabildiği gibi müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinde müşteri numarası yolu ile hesabına ulaşabilir.

Banka Müşteri Numarası ile İnternetten Alışveriş Yapılabilir mi?

Banka müşteri numarası yalnızca bankada bulunan hesabın var olduğuna dair bulunan bir numara olduğu için banka dışındaki kurumlarda banka müşteri numarası ile internet üzerinden alışveriş yapmak gibi herhangi bir işlem yapılamaz. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmek için kredi kartı gereklidir. Kredi kartı üzerinde yazan 16 hanelik kart numarası, kartın son kullanma tarihi, kart sahibinin adı-soyadı ve kartın arka yüzeyinde yazan 3 haneli güvenlik kodu bilgileri ile internet üzerinden alışveriş yapılır.

Banka Müşteri Numarası Kaç Hanelidir?

Ülkemizde kullanılan banka müşteri numaralarının belirli bir hane sayısı bulunmamaktadır. Bazı banka müşteri numaraları 8 hane iken bazı bankaların müşteri numaraları ise 12 hanelidir.

Banka Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Banka müşteri numaranızı bulmak için ilgili bankanın müşteri hizmetleri arayabilirsiniz Müşteri hizmetlerinin soracağı güvenlik soruları ardından söz konusu hesabın size ait olduğunun teyidi sonrası müşteri hizmetlerinden banka müşteri numarası gibi hesabınıza dair her türlü bilgiyi talep edebilirsiniz.

İnternet bankacılığını kullanarak banka müşteri numarasına ulaşabilmek de mümkün. Kart numarası ile internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra hesaba ait bilgiler kısmından hesabınızla ilgili tüm detayları görüntüleyebilirsiniz. Banka müşteri numarası da bu bölümde yer almaktadır.

Bankanızın herhangi bir şubesine giderek banka yetkili ile yapacağınız görüşme ile müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. Bunun için nüfus kâğıdı veya söz konusu hesaba ait banka hesap kartı yeterlidir.

Banka müşteri numarası bazı bankaların müşterilerine vermiş olduğu hesap kartlarında da yer almaktadır.
Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Bazı bankaların hesap kartlarında banka müşteri numarası bilgileri yer almaktadır. Fakat kartlar arasında değişkenlik gösteren bu durum için belirli bir yer bulunmamaktadır. Hesap kartlarında bulunan isim-soy isim kısmının altında 12 hanelik bir sayı dizisi yer almaktadır. Bu sayı dizisi banka müşteri numarasını temsil eder.

Bazı banka kartlarında ise bu bölümde 16 hanelik bir sayı dizisi yer almaktadır. Bu sayı dizisinin ilk 4 hanesinden sonra gelen 8 hanelik kısım banka müşteri numarasıdır. Mesela bir hesap kartında yazan 16 hanelik 1254 2312 1545 8600 sayı dizisinde ilk 4 haneden sonra gelen “23121545” sayısı banka müşteri numarasıdır. Fakat burada karıştırılmaması gereken nokta, banka hesap kartı üzerinde 16 hanelik kart numarasının da yer almasıdır. Müşteri numarasının bulunmuş olduğu sayı dizisini banka kart numarası ile karıştırmamak gerekir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!