Oyun

Assassin’s Creed Valhalla İnceleme

Assassin’s Creed Valhalla
Yazar - Editor

Assassin’s Creed Valhalla, her yeni yılda bir Assassin’s Creed oyununa daha merhaba diyoruz. 2020 yılı içerisinde çıkarılan Assassin’s Creed Valhalla oyunu daha çıkmadan fragmanı itibari ile büyük etki oluşturdu. 2018 yılında çıkarılan Odyssey oyunundan sonra beklentiler oldukça artmıştı. Herkesi diziden aşina olduğu ve hikayeye hakim oldukları için oyununu oynamayı merakla bekleyen oyuncular vardı. Ubisoft daha öncesinden açıklama yaparak oyuncuların dünyasında büyük bri yer kaplayacağı ve oynamaktan büyük keyif alacağı bir yapım çıkartmak için uğraştıklarını belirtmişti. Zaten inceleme yazımızı da okuduğunuzda nasıl bir oyunla karşı karşıya olduğunuza dair izlenimler edineceksiniz.

Assassin’s Creed Valhalla Hikaye

Oyuna ilk olarak girdiğinizde bizden kadın ya da erkek bir karakter seçmemizi istiyor. Her oyunda yansıtılmayan bu durum Assassin’s Creed Valhalla’da bulunmasıyla hem erkeğin hemde kadının eşitliğini gözler önüne seriyor. Erkek karakteri seçtiğinizde hikayeye Eivor adındaki savaşçı ile devam ediyor olacaksınız. Eivor oyunda küçücük bir çocuk olarak başlasa da dizisi izleyenler bilir ki sevilmeyen engelli bir şekilde dünyaya gözlerini açmıştı. Tabii ki dizideki gibi hikaye ilerlemiyor. Oyun olduğu daha zevkli ve oynanış odaklı ilerlemeler mevcuttur.

Assassin’s Creed Valhalla

Eivor yaşadığı viking topluluğunun içinde büyümeye çalışırken bir gün akşam yemeği sırasında olanlar olmaktadır. Krala hediye verme sırasında kan gölüne dönen ortalıktan bizde nasibimizi almaktayız. Burada olaylar farklı bir boyut kazanır, kaosun ortasında kalan eivor küçük olduğu için savaşamaz durumdadır. Babası gözler önünde öldürülen Eivor’un nnce klanını kurtarmak için teslim olup kendini feda eden babasını, hemen ardından da annesi öldürülürken şahit olmaktadır. Tabii ki bunları gördüğü için içi hırsla öfkeyle dolan Eivor’un büyüdüğünde intikamı çok acı olacağını düşünmektedir.

Eivor’un planları çok farklıdır, Norveçten ayrılmak ister ve İngiltere’de kendine bir yaşam kurmak istemektedir. Tek başına gitmeyi değilde arkadaşlarınıda yanında götürmeyi planlayan kahramanımız bir kaln oluşturuyor ve gidecekleri yerde kendilerine ait bir bölgede yaşamak istemektedirler. Nitekim de bunu başardılar.

Assassin’s Creed Valhalla’nın Oynanış

Hikayeden de anlayacağınız üzere olayların tümü Norveç ve İngiltere bölgesinde geçmektedir. Norveç’te büyük bir katliamı gören Eivor İngiltere’ye giderek klanını güçlendirmek için çalışmalara başlar. Eivor geçmişte gördüğü olaylar yüzünden çok hırçın ve sinirli bir hal alıyor, zaten bunu savaşlarda ve silah kullanımlarında da görebileceksiniz. Silahtan bahsetmişken, kullanacağımız ilk silah olarak karşımıza balta çıkıyor. Eski dönemlerde geçtiği için ilk başlarda envanterimiz çokda kalabbalık olmayacak fakat önemli olan biizm bu silahlara ne kadar hakim olduğumuzdur. Balta oyunda en çok kullanılan silahlardan bir tanesidir. Oyunun ilerleyen kısımlarında tabii ki farklı silahlar da görebileceğimiz gibi daha çok balta üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Assassin’s Creed Valhalla inceleme

Arena savaşlarındaki gibi iki elinize de farklı silahlar almak da mümkün kılınmıştır. Bir elinizde balta diğer elinizde kalkan bulundurarak savaşın ortasında sadece saldırı değil savunma mekanizması da etkin bir şekilde çalışacaktır. İki ele de silah almak mümkün fakat ne kadar yararlı orası tartışılır. Bir başka silah kullanımı ise ok ve yay ikilisidir. Farklı tuş kullanımları sayesinde diğer silahlarla karışmaz ve uzak menzilli düşmanlara karşı saldırı için büyük önem taşır. Sizin de farkettiğiniz üzere bütün çatışma yolları bulunan Valhalla oyununda oyuncu ne kullanmak isterse onu tercih edebilecektir. Oyundaki bir başka özelik ise seviye atlama gibi yetenek güçlendirmeleri yapmaktır. Oyunda yetenek ağacı olarak geçen bu yetenekleri örev yaptıkça savaşlara katıldıkça tecrübe sahibi olduğumuz için geliştirmekteyiz. Yeteneklere puan vereceğinizi tecrübe puanı dolduğunda anlayabilirsiniz. Bu yetenekler sağlık miktarı, hafif saldırı, ağır saldırı, suikast hasarı gibi ”skills” olarak adlandırılan bölümlerden oluşmaktadır.

Her oyuncu farklı yetenekleri geliştirerek ilerleme kaydetmektedir. Birde özel yetenekler var. Bu özel yetenekler karakterimizin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Çok güçlü saldırılar yapabildiğimiz bu özel yeteneklerimiz her zaman olmasa da kritik noktalarda hayat kurtardığı bilinmektedir. Savaşı bir kenara bırakırsak, hatırlarsanız Norveç’ten İngiltere’ye yolculuk yapmıştık. Burada istediğimiz bir bölgeye yerleşim sağlarken, bu bölge kıyı kenarı olması ihtiyaçlarımız için büyük önem taşımaktadır. Bu bölgeyi yöneten kimse olmadığı için gelişme kaydedememişlerdir. Eivor geldikten sonra bölge kalkınıyor ve saraylarda klan ekibi karşılanıyor. Maddi açıdan da güçlü bir duruma gelen bu klan üyeleri durmak bilmiyor. Eivor ekibiyle çelşitli görevler alarak bu görevleri tamamlamak için yola çıkıyorlar. Binek hayvan ve kuşları evcilleştirme yani eğitme gibi özelliklerin olması bize savaş öncesinde ve sonrasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Assassin’s Creed Valhalla fiyat

Assassin’s Creed Valhalla Fiyat

PlayStation 5, Xbox Series X, PlayStation 4, Xbox One, Epic Games Store ve Stadia’da satışa sunulacak olan Assassin’s Creed Valhalla diğer oyunlara nazaaran daha ucuz bir fiyatla piyasaya çıkmaktadır. PlayStation 4 ve 5 için fiyat bilgisi 470 lira olurken Gold Edition almak isterseniz Sezon Pass ile beraber 599 lira gibi bir ücrete gelmektedir. Xbox üzerinden satın almak isteyen kullanıcılar için de yanı fiyat bilgisi yani 470 lira karşımıza çıkmaktadır. Burada Xbox üzerinden oynamak isteyenler için Gold Edition 600 lira olarak belirlenirken Ultimate Editionn 700 lira gibi yüksek bir oranda bizleri karşılıyor.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Assassin’s Creed Valhalla Sistem Gereksinimleri

Oyun Norveç bölgesinde başladığı için burada çok bir işimiz yok aslında o yüzden fazla harita detayları gözümüze çarpmıyorken İngiltere bölgesi oldukça detaylı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Bilgisayar donanımlarını oldukça zorlayan grafikleri ile ortalama bir PC’de düşük ayarlarda oynamak mümkün olacaktır. 50 GB disk alanı ve Windows 10 64-bit işletim sistemi olan bilgisayarlarda oynamanız daha iyi olacaktır.

İlk 1080p kurulumu, düşük ayarlarda 30 FPS’yi hedefler:

 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 veya Intel i5-4460
 • RAM: 8GB
 • Ekran Kartı: AMD R9 380 veya GeForce GTX 960 4GB
 • Depolama: 50GB HDD (SSD Recommended)
 • OS: Windows 10 64-bit

İkinci 1080p kurulumu da 30 FPS

 • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 veya Intel i7-4790
 • RAM: 8GB
 • Ekran Kartı: AMD RX 570 veya Nvidia GeForce GTX 1060
 • Depolama: 50GB SSD
 • OS: Windows 10 64-bit

Son 1080p önerisi

 • İşlemci: AMD Ryzen 7 1700 veya Intel i7-6700
 • RAM: 8GB
 • Ekran Kartı: AMD Vega 64 veya Nvidia GeForce GTX 1080
 • Depolama: 50GB SSD
 • OS: Windows 10 64-bit

1440p ve 60 FPS’de oyun oynamak istiyorsanız, Ubisoft’un önerdiği

 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X veya Intel i7-8700K
 • RAM: 16GB
 • Ekran Kartı: AMD RX 5700 XT veya Nvidia GeForce RTX 2080 Super
 • Depolama: 50GB SSD
 • OS: Windows 10 64-bit

Ubisoft’un 4K, 30 FPS sistem önerisi:

 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X veya Intel i7-8700K
 • RAM: 16GB
 • Ekran Kartı: AMD RX 5700 XT veya Nvidia GeForce RTX 2080 Super
 • Depolama: 50GB SSD
 • OS: Windows 10 64-bit

Assassin’s Creed Valhalla Tanıtım

 

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!