Oyun

Age Of Empires 3 Definitive Edition İnceleme

Age of Empires III Definitive Edition
Yazar - Hakan Beledin

Age Of Empires 3 Definitive Edition çıkmadan önce 3 serisi ile büyük bir heyecan oluşturan Microsoft 4 serisini çıkarmadan önce 3 serisini yenileme kararı aldı. Birçok yeniliği beraberinde getiren bu seri insanların çok sevdiği bir başka oyuna dönüştü. Civilization 6 gibi olmasa da çoğu benzer özellikleri güncelleme ile aldığını söylemekte fayda var. Özellikle hikaye kısmında çok fazla yenilik bizleri beklerken oynanaış ve mekaniklerindeki değişimler kullanıcıyı oyuna alıştırmada zaman alacağa benziyor. Sadece oynanış değil seslerde değişmiş olup oyuna yeni sesler de eklenmiştir. Gerçek zamanlı bir strateji oyunu olarak geçen bu oyunun yenilenmiş hali oyuncular tarafından oldukça beğenildi. Peki siz Age Of Empires 3 Definitive Edition beğenebilecek misiniz ?

Age Of Empires 3 Definitive Edition İnceleme

Age Of Empires serisinin en önemli noktası bizlere tarihi dönemlerdeki uygarlıkları almamızı sağlar. Çağlar atladıkça bizler gelişiriz genelde düşmanlar bizden daha önce gelişmiş olur. Bu imparatorlukları nasıl yönetmemiz gerektiğini ilk başta söylese de çoğu oyuncu bu kısmı geçmiştir. Bu imparatorluklarla her zaman dost kalamayacağızdır. Bazı imparatorluklarla anlaşma imzalayabiliriz fakat düşman imparatorluklar hep bir taciz ateşinde bulundukları için veya toprakları bereketli olduğu için oralara saldırarak savaş ilan edebiliriz. Bu oyunda yer alan konuda Black ailesini konu alıyoruz. Üç kısımdan oluşan bu dönem oldukça titiz detaylarla işlenmiş olup kullanıcıyı oyuna daha da fazla bağlamaktadır.

Age of Empires III Definitive Edition inceleme

Morgan Black komutasındaki St. John’nun sert tavrı ve acımasız yüreği ile osmanlı kumandanı şahin beyin tükenmek bilmeyen saldırılarını püskürtmeye çalışmaktayız. Osmanlı birlikleri aslında bize değil farklı bir uygarlığa karşı savaşa gitmekte olduğunu anlıyoruz. Gençlik pınarı adını verdikleri bir kaynak oldukça değerli olup bu kaynağı diğerlerinden önce ele geçirmek aslında çok önemli bir fırsat yakalamak anlamına gelmektedir. Morgan Black üstünden görevi teslim alıp yola çıkmaktadır. Burada olaylar farklı bir hal alıp denizin ortasında ilerlerken korsanların acımasız saldırılarına maruz kalıp bir anda kendimizi karayiplerde bulmaktayız. Tabii ki burada boş durmuyoruz. Bizleri durdursalar da gücümüzü toplayıp onları geçerek hedefimize doğru emin adımlarla gidiyoruz. Dediğimiz gibi bu pınar oldukça güçlü bir etki verdiği için neredeyse çoğu devlet bu pınar için yola çıkmış ve gidecekleri yerde konuşlandırılmışlardır.

Biz oraya vardığımızda Osmanlılar, İspanyollar ve kıtanın yerlileri Aztekler’in savaşa tutuştuğu ve birbirlerini ezdiği bir mücadeleye şahit olmaktayız. Dediğimiz gibi oyun 3 kısımdan oluşmaktadır: birinci kısmı morganın anlattığımız kısım, ikinci kısmı morganın torunu olan kısım, üçüncü kısım ise Morgan’ın torunu ve Nathaniel’in kızı Amelia Black tarafından hikaye akışı devam etmektedir. Tabii ki anlattığımızdan daha eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde geçen olay örgüsü sayesinde saatlerce oyundan kalkmak istemeyeceksiniz. Oyunun ilerleyen kısımlarında ve hikayenin devamında merak edeceğiniz ve bazı bölümlerde şaşıracağınız kısımlar olabilir.

Age Of Empires 3 Definitive Edition Grafik, Seslendirme ve Yenilikler

Age of Empires III Definitive Edition sistem gereksinimleri

Age Of Empires 3 Definitive Edition ile Age Of Empires 3 eski versiyonu arasındaki farklar gözle görülür şekilde belli olmaktadır. Eski ve yeni oyunu oynayan kullanıcılar tarafından net bir şekilde anlaşılmakta olup, yeni versiyonunun kat ve kat daha iyi olduğu söylenmektedir. Tabii ki olağanüstü netliklerde binalar atlar gibi bir durum söz konusu olmasa da yine farkedilmektedir. Bu oyunun en önemli özelliği eski bir yapım olması ve tarihi izler taşımasıydı. Peki yeni oyunda bu durum ortadan kalktı mı derseniz bize sorarsanız kalkmadı. Hala eski çağlardaki savaşları ve uygarlıkların görselleri var oyunda. Daha çok karşımıza menüler ve arayüz dışında, görsel anlamda önemli bir etki bu yenilenmiş yapımda farkedilmiyor. Oyundaki seslere geçecek olursak burada Age Of Empires 3 oyunundaki özellike türkçe sesler oldukça başarılı bir şekilde tasarlandığı için aslında üstüne pek de bir ses desteği getirilmediğini söylemekte fayda var.

Sesler onarılmadı fakat yeni ses ve dil destekleri oyuna getirildi diyebiliriz. Oyun zaten optimizasyon açısından pek bir sorun yaşatmasa da ciddi anlamda oyunun yarıda bölünmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Bir başka özellik ise bilgisayar özelliklerinize, donanımınızın gücüne göre yeterli sayıda grafik ayarını artık yapabileceksiniz. İsterseniz üst düzey ayarlarda hiç kasmadan oynayabilirsiniz, tabii ki donanımınız el verirse. Aslında değiştirebileceğimiz o kadar fazla özellik var ki bunları tek tek yapmak bir günümüzü alabilir. Yeni güncelleme ile gelmiş olan izleyici efektleri, dinamik ışıklar, bulutlar, parlama etkisi, SSAO ayarlarını yaparken yeşillik, gölgelendirme, su, gölgeler, dokuların kalitesinin ne kadar fazla veya düşük olduğunu artık belirleyebileceğiz.

Mutlaka göz atın => Oynamanız Gereken Xbox Series X Oyunları

Oyunda güncelleme ile gelen yeni uygarlıklarımız mevcuttur. Her bir uygarlığın kendine göre yapısı ve tasarımları mevcut olup bunları görmek bile oyuncuyu heyecanlandırmaktadır. Peki bunla rhangi uygarlıklar derseniz; İspanyollar, İngilizler, Fransızlar, Portekizliler, Hollandalılar, Ruslar, Almanlar, Osmanlılar, Çinliler, Japonlar, Hintliler, Aztekler, Lakotalar ve İrokuaların yanında yeni seri ile gelen isveçler ve inkalar’ıda artık oyunda görebileceğinz. Yeni oyun yeni mod özelliklerini de beraberinde getirmiş olup bu modlardaki heyecan iki katına çıkartılmıştır.

Age of Empires III Definitive Edition fiyat

Age Of Empires 3 Definitive Edition Fiyat

Age of Empires III: Definitive Edition’ın en büyük özelliklerinden bir tanesi tabii ki oyunun görselliğinin günümüz teknolojileri dahilinde güncellenmiş olması ve daha iyi bir oynanış kalitesini sunması diyebiliriz. 14 yıl önceki grafiklerin ötesinde bir görünüme sahip oyun 4K çözünürlük desteği, daha detaylı grafikler ve efektlerin yanında ses deneyimindeki pozitif taraflar kullanıcıyı oyuna bağlamaktadır. Buna rağmen oyunu oynamak için üst seviye bileşenlerden oluşan bir sisteme ihtiyaç duyulmuyor. Age of Empires III: Definitive Edition satın almak istiyorsanız steam fıyatı 32 tl gibi bir fiyata sahip olabilirsiniz. Türkçe dil desteği de bulunan bu yenilenmiş oyunu mutlaka oynamalısınız.

Age Of Empires 3 Definitive Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 10 18362.0 ya da daha üzeri
 • İşlemci: Intel i3-2105 @3.1 GHz ya da AMD Phenom II X4 973
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 430, AMD Radeon HD 5570 ya da Intel HD 4400
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama Alanı: 42 GB boş alan
 • Ekran Kartı Belleği: 2 GB VRAM

Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 10 18362.0 ya da daha üzeri
 • İşlemci: Intel i5-3300 @3.30 GHz ya da AMD FX-8350 ya da eş değeri
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 980 ya da AMD Radeon R9 Fury ya da eş değeri
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama Alanı: 42 GB boş alan
 • Ekran Kartı Belleği: 4 GB VRAM

Age Of Empires 3 Definitive Edition Fragman

Yazar hakkında

Hakan Beledin

Yorum yap!